Sessizliğini Bozdu

Başbakan Erdoğan'ın seçim zaferinin ardından gözlerden kaybolan CHP lideri Kılıçdaroğlu, sessizliğini Utku Çakırözer'e bozdu.

Sessizliğini Bozdu
11 Ağustos 2014 Pazartesi 08:39

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, oy kaybı için tatilcileri ve boykotçuları sorumlu tuttu, seçimin galibinin Erdoğan değil Demirtaş ve İhsanoğlu olduğunu iddia etti.
 
Daha önce başarısızlık halinde kurultaya gidebileceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, kurultayı gerektirecek bir durum olmadığını savundu. 
 
"Bugün olsa yine Ekmel'i aday gösterirdim" diyen CHP lideri, parti teşkilatına AKP hariç hiçbir partinin eleştirilmeyeceği talimatı verdiğini açıkladı.
 
Başbakan Erdoğan'ın tarihi zaferinin ardından evine çekilen Kıılçdaroğlu, Cumhuriyet gazetesi yazarı Utku Çakırözer'e konuştu. Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarıyla 2015 seçimlerinin yine sert bir havada geçeceğini gösteriyor.
 
Tatilciler ve boykotçular kazandırdı
 
Sonuçları nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
“Bu seçimin galibi Erdoğan değildir. Sayın İhsanoğlu ve Sayın Demirtaş’tır. Devlet mekanizmasına karşı büyük bir cesaretle yarıştıkları için. Karşılarında toplumu ayrıştıran, kutuplaştıran, bölen bir adaya karşı mücadele verdikleri için. Tatilciler, boykotçular ve diğer sandığa gitmeyen kesimler olmasaydı yüzde 51 oy oranını bulamayacaktı ve seçim ikinci tura kalacaktı.”
 
Yine ‘Ekmel Bey’ derdim
 
Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday gösterilmesinin hata olduğu yönündeki değerlendirmeleri nasıl karşılıyorsunuz?
 
“Bugün seçim olsa yine CHP’nin adayı olarak Sayın İhsanoğlu’nu gösterirdim. Aldığı sonuçlar şunu gösteriyor. Türk siyaseti Sayın İhsanoğlu gibi tertemiz bir ismi bugün kazanmıştır. Türk siyaset dünyası Sayın İhsanoğlu ile çok önemli bir aktör kazandı. Bilgi, birikim ve üslubu ile yeni bir aktör, siyaset açısından ciddiye alınması gereken bir aktördür.”
 
Tatilciler ve boykotçular sorumlu
 
30 Mart seçimlerindeki oy toplamı yüzde 43’tü, ama Ekmel Bey’in oy oranı yüzde 38. Bu kaybı neye bağlıyorsunuz?
 
“Rakamlar şunu gösteriyor. Tatilciler, boykotçular, diğer sandığa gitmeyen insanlar ve Demirtaş’a giden oylar bunun sebebi olabilir.”
 
Erdoğan değil, devlet kazandı
 
Ortaya çıkan sonuç üzerinde hangi faktörler etkili oldu?
 
“Birincisi, bu kampanya adil bir şekilde yürümedi. Bir tarafta medyası, mali gücü ve devlet bürokrasisini elinde tutan Başbakan, devletin tüm imkânlarını seferber eden bir isim. Diğer tarafta sınırlı imkânlarla kampanya yürüten İhsanoğlu ve Demirtaş.”
 
Parti çatlamaz
 
Bu sonuçlar CHP’de bir çatlama ya da bölünme yaratır mı?
 
“Hayır, yaratmaz. Tabanımız hem adayına hem sandıklara sahip çıktı. Parti içinde bir çatlama için ortada bir gerekçe göremiyorum.”
 
Seçim sonuçlarına göre CHP’yi olağanüstü bir kurultaya götürmeyi düşünüyor musunuz?
 
“Ne diye yapacağız ki? Bence kurultaya gitmemizi gerektiren bir sebep yok. Ancak parti teşkilatımız ya da yönetim organlarımız bu yönde bir taleple gelirlerse tabii ki olabilir. Biz zaten kurultayımızı seçimler nedeniyle bir yıl ertelemiştik. Ama parti tabanımızdan bunun tersi yönde bir talep bugüne kadar gelmedi. Bundan sonra gelirse değerlendiririz.”
 
‘MHP eleştirilmeyecek’ talimatı
 
MHP’nin Ekmel Bey için yeterince çalışmadığı yönündeki iddialara katılıyor musunuz?
 
“Hayır, herkes çalıştı. Onlar da ellerinden gelen çabayı gösterdi. Ben de tüm parti teşkilatımıza bir talimat verdim. MHP kesinlikle eleştirilmeyecek. AKP hariç hiçbir parti eleştirilmeyecek.”
 
O anketler demokrasiye ihanet
 
Seçim öncesinde kamuoyu yoklamalarının gösterdiği sonuçları nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
“Erdoğan’ı yüzde 55-57; Ekmel Bey’i de 32-33 gösteren o araştırmalar, yurttaşlarımızın sandığa gitmesini engellemeye yönelik operasyonlardı. Ve maalesef amacına ulaşmış gözüküyor. Yüz binlerce insan o araştırma sonuçlarına bakarak ‘nasıl olsa kazandı’ diyerek sandığa gitmediler. O araştırma şirketleri bu yaptıkları hareketle demokrasiye ihanet etmişlerdir.”
 
İlk kez kirli siyaset devletin tepesinde
 
Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı için öngörüleriniz nelerdir?
 
“Bu seçimin asıl kaybedeni demokrasi ve temiz siyaset olmuştur. Kirli siyasetin, devletin tepesine gelmesi Cumhuriyet tarihimiz açısından dramatik bir sonuçtur. İlk kez bu kadar şaibeli bir kişi o koltuğa oturacak. Oysa böylesine onurlu bir koltuğa hakkındaki tüm şaibelerden arınmış biri oturmalıydı.”
 
‘Sorumsuzluğu’ yolsuzluk iddialarına engel değil
 
Kampanya boyunca Erdoğan’ın yolsuzluk dosyalarını gündemde tuttunuz. Cumhurbaşkanı olunca bu tavrınız değişecek mi?
“Hayır Köşk’e çıksa da biz o iddiaların takipçisi olacağız. Hakkında soruşturma komisyonu kurulması için önerge verdik. Bunun Meclis’te takipçisi olacağız. Cumhurbaşkanı olması bu komisyonun kurulması önünde engel değil. ‘Cumhurbaşkanının sorumsuzluğu ilkesi’, cumhurbaşkanı seçilmeden önceki döneme ait yolsuzluk iddialarını kapsamaz. Aslında Erdoğan’ın kendisi çıkıp ‘Ben bu iddialardan aklanmak istilyorum’ demelidir.
Başbakan Erdoğan cumhurbaşkanı olduğunda Köşk’e gidecek misiniz?
“Ona, parti kurullarımızla değerlendirip daha sonra karar vereceğiz.”
 
Yarın ne yapacaksınız?
 
“Yarından itibaren 2015 seçimlerine hazırlanıyoruz. Zaten çalışmamızı başlatmıştık. Şimdi kollarımızı sıvayarak o seçimlere hazırlanacağız.” 
 
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×