Serap Pollard, Türk motiflerini dünyaya sevdirdi

Türk tasarımcı Serap Pollard, Türk tarihinin zengin içeriğe sahip olduğunu belirterek çalışmalarında geleneksel değerleri kullanmaya özen gösterdiğini söyledi.

Serap Pollard, Türk motiflerini dünyaya sevdirdi
04 Nisan 2014 Cuma 11:33

Türk tasarımcı Serap Pollard, Türk tarihinin zengin içeriğe sahip olduğunu belirterek çalışmalarında geleneksel değerleri kullanmaya özen gösterdiğini söyledi. Türk modacı, yeni koleksiyonu için 3 ay Türkiye'de araştırma yaptığını, desenlerin tasarımlarının Türkiye'de hazırlandığını ve hazırlanan kumaşların Londra'da giysi haline geldiğini kaydetti.

5 Nisan’da düzenlenecek ‘Top Model UK’ yarışmasının tasarımcısı olan Serap Pollard, en son Londra Moda Haftası’nda Sonbahar/Kış 2015 sezonu koleksiyonunu tanıttı. Defileye İngiltere ve Türkiye medyası büyük ilgi gösterdi. Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın sponsor olduğu defilede, ana tema ‘Kültürler arası İletişim ve Etkilenişim’ olarak belirlendi. Konuyla ilgili açıklama yapan Serap Pollard, "Çok kültürlü bir dünyada yaşıyoruz. Ulaşımın ve iletişimin kolaylaşması, artan uluslararası ilişkiler, ülkeler arası yakınlaşmalar ve insan gücü hareketleri giderek daha yoğun bir biçimde farklı kültürlerin insanlarını bir araya getirmektedir." diye konuştu.

Koleksiyonu, kültürler arası iletişimin kaçınılmaz olduğu düşünerek hazırladığını aktaran Pollard, "Son zamanlarda Türkiye’de ekolojik moda tasarımcıları çoğalmaya başladı. Birçok Türk modacıya örnek olmak, benim için mutluluk verici. Moda üzerine Türkiye’deki üniversitelerde düzenlediğimiz seminerlerle, daha çok modacıya örnek olmaya ve ilham vermeye devam edeceğim." şeklinde konuştu. Türkiye’de modacıların, dünyaya kıyasla olması gerektiği yerde olmadıkları eleştirisinde bulunan Pollard, meslektaşlarının daha iyi yerlere gelebilmeleri için bazı projeler hazırladığını da açıkladı.

Serap Pollard Kimdir?

2000’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İngiltere’ye taşınan Pollard, 13 yıldır Londra’da yaşıyor. 2011’de, henüz bir marka olmadan önce, Londra’da birçok büyük moda firmasında uzun yıllar çalışarak kendi çizgisini geliştirme yönünde adımlar attı. 2012 Londra Olimpiyatları için dünyanın farklı ülkelerinden modacılarla çalıştı. Her sene mayıs ayında yapılan Top Model UK (İngiltere’nin en iyi model yarışmasında) Türk Modacı Serap Pollard imzasını taşıyan tasarımlar kullanıldı. 2013 Top Model Worldwide yarışmasında 46 ayrı ülkenin modelini giydirerek, yerli ve yabancı medya organlarında adından söz ettirdi. 2014 İlkbahar/Yaz koleksiyonunun temasını oluşturan İznik çinisinin desenleri, İngiltere'de olduğu kadar kostüm çekimlerinin yapıldığı Amerika'da da büyük ilgi gördü. Ekolojik ürünler kullanmasıyla Avrupa’da oldukça dikkat çeken Pollard, ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyor.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×