Sendikalar: 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz

Sendika temsilcisi bir grup 1 Mayıs kutlamaları ile ilgili toplantı düzenledi. 1 Mayıs'ta Taksim'deyiz diyen Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Kani Beko, “Biz bu ülkenin tüm değerlerini yaratanlar, biz işçiler, kamu emekçiler.

Sendikalar: 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz

Sendika temsilcisi bir grup 1 Mayıs kutlamaları ile ilgili toplantı düzenledi. 1 Mayıs'ta Taksim'deyiz diyen Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Kani Beko, “Biz bu ülkenin tüm değerlerini yaratanlar, biz işçiler, kamu emekçileri, hekimler, mimarlar, mühendisler, şehir plancıları olarak emek, eşitlik, özgürlük, barış adalet, bağımsızlık, ve demokrasi için 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız.” dedi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği TMMOB, Türk Tabipleri Birliği (TTB) başkanları, 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili DİSK Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya; DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ve TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. A. Özdemir Aktan katıldı.

Sendikalar adına konuşan Kani Beko, 1 Mayıs kutlamaları yapılacaksa bunun adresinin Taksim olması gerektiğini söyledi. Beko, “Polis müdahale etmezse, devlet müdahale etmezse, hükumet talimat vermezse biz önceden olduğu gibi Taksim’e çıkarız. Birlik, dayanışma, mücadele günümüzü yan yana, omuz omuza, kardeşçesine kutlamasını biliriz. Bunda bir sıkıntı çıkmaz yeter ki polis müdahale etmesin, devlet müdahale etmesin, hükümet talimat vermesin biz işçi arkadaşlarımızla kardeşlikten, barıştan taraf olan bir mayıslarımızda yan yana, omuz omuza kardeşçe nasıl 1 Mayıs kutlaması olacağını hem tüm Türkiye’ye hem de dünyaya göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Valiyle ile ilgili bir görüşme talepleri olduklarını belirten Beko, şöyle devam etti: “Ancak bugüne kadar herhangi bir dönüş olmadı. Umarım en kısa zamanda döner ve bu konuyla ilgili görüşmelerimizi yaparız.”

Daha önceki kutlamalarda Taksim’e çıktığınız da Gezi Parkı çok kullanılmamıştı. Bu 1 Mayıs’ta Gezi Parkı’nda farklı bir anlam olacak mı? sorusu üzerine Beko, şunları kaydetti: “Gezi Parkı süresi içerisinde oradaki arkadaşlarımızın vermiş olduğu adalet, özgürlük, demokrasi mücadelesi vardı. Sonuç itibariyle biz gezi direnişi içerisinde mücadele eden arkadaşlarımızın biz önünde olmadık, çok fazla arkasında da kalmadık hep yanında olmaya çalıştık. Onlar bu süreç içerisinde birlik, beraberlik içerisinde onlarla beraber olacağız. Onlarla da görüşerek konuşarak görüşlerini alarak beraber olacağız. Bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.”

Binlercesi iş başında öldürülen işçiler olduklarını ve yaşamak için ölümüne çalıştırılmak istenmediklerini aktaran Beko, “Biz simit hesabıyla ne kadar iyi durumda olduğu iddia edilen asgari ücretli işçiyiz. 10 bin asgari ücretli bir ayakkabı kutusuna sığdıranlar tarafından daha fazla aşağılanmak istemiyoruz. Biz bu ülkenin çocuklarıyız. Roboski’de devletin bombasıyla, Okmeydanı’nda devletin gaz fişeğiyle vurulup öldürülmek istemiyoruz ve biz o çocukların aileleriyiz, kan parası verilip susturularak acımızla alay edilmesini de, seçim mitinglerinde yuhalatmayı da istemiyoruz. Biz savaşa ikna edilmek için üzerine 7-8 füze fırlatılması planlanan bir ülkenin yurttaşlarıyız. Bin kere hayır. İktidardakilerin gücünü arttırmaktan başka bir anlamı olmayan savaşlarda ölmek, sakat kalmak, bedel ödemek istemiyoruz. Kürt sorununun savaşla çözülemeyeceğini yıllarca büyük bedeller ödeyerek görenler olarak kardeşlerimizle, komşularımızla savaşa hayır diyoruz.” diye konuştu.
CİHAN

Sendikalar: 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×