Sendika başkanı, asgari ücrette istisna istemiyor

Almanya'da Büyük Koalisyon hükümetinin ortakları arasındaki fikir ayrılığının bariz bir şekilde görüldüğü asgari ücret tartışmasına ver.

Sendika başkanı, asgari ücrette istisna istemiyor
08 Ocak 2014 Çarşamba 13:28

Almanya'da Büyük Koalisyon hükümetinin ortakları arasındaki fikir ayrılığının bariz bir şekilde görüldüğü asgari ücret tartışmasına ver.di sendikası da dahil oldu. Ver.di Başkanı Frank Bsirske, asgari ücretin tüm istihdam alanlarında geçerli olmasını talep ederek, istisnalar yapılmasına karşı çıktı. Hükümetin küçük ortağı CSU ise istisnalar konusunda diretiyor.

Büyük Koalisyon ortakları Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında hükümet anlaşması imzalanmasına rağmen 8,50 Euro’luk asgari ücret konusundaki tartışmalar dinmiyor.

Özellikle hükümetin küçük ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik’in (CSU) asgari ücrette istisnalar yapılmasını talep etmesine SPD’nin yanı sıra sendikalar da karşı çıkıyor. Hizmet sektörü sendikası Ver.di Başkanı Frank Bsirske Passauer Neue Presse’ye yaptığı açıklamada, “Tüm işçiler 8,50 Euro’luk asgari ücretten yararlanabilmeli.” dedi.

Büyük Koalisyon Anlaşması’nda asgari ücretle ilgili pasajlara değinen Bsirske, bazı meslekleri bu uygulamaya tabi tutmayarak istisna yapmanın ücret dampingine karşı düşünülen asgari ücretin ruhuna aykırı olacağını vurguladı.

CSU’da ise asgari ücrette istisna talepleri dinmiyor. Dünden itibaren Wildbad Kreuth’da üç günlük parti kurultayı yapan CSU’nun Eyalet Grubu Başkanı Gerda Hasselfeldt, bazı mesleklerin asgari ücrete tabi tutulmaması yönündeki talebini yineledi. Hasselfeldt, fahri olarak çalışanlarla taksi sürücülerin saat ücretine göre çalışmamasını örnek gösterdi.

CSU bunun yanında siyasetin asgari ücret konusunda bir daha müdahil olmamasını istiyor. Asgari ücret yasasına bu talebin de eklenmesini isteyen Hasselfeldt, asgari ücretin siyasetin etki alanından çıkıp sadece işveren ve işçilerden oluşacak komisyonun eline bırakılmasını önerdi.

Ekonomi Araştırma Enstitüsü'nün (DIW) hesaplamalarına göre geçen yıl bir milyondan fazla kişi saatte 8,50 Euro’nun altında maaş almış. Bunların arasında berber, küçük dükkan işletenler, avukat, doçent veya sanatçılar yer aldığı belirtildi. Asgari ücret konusu Büyük Koalisyon pazarlıklarında en çok tartışılan konulardan biriydi.

SPD’nin seçim kampanyasının ana konularından başında gelen 8,50 Euro’luk asgari ücret konusunda taraflar mutabakat sağlamıştı. Büyük Koalisyon Anlaşması’na göre bu ücret 1 Ocak 2015’ten itibaren yürürlüğe girecek, 2016 yılının sonuna kadar tüm istihdam alanlarında geçerli olacaktı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×