“Selam Tevhid'de kumpas“ davası

"FETÖ/PDY'nin, Selam Tevhid soruşturmasında kumpas kurduğu" iddiasına yönelik 19'u tutuklu 81 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıkların tahliye talepleri reddedildi

“Selam Tevhid'de kumpas“ davası
05 Ağustos 2016 Cuma 12:00

"Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Selam Tevhid soruşturmasında kumpas kurduğu" iddiasına yönelik firari sanıklar Fetullah Gülen ve Emre Uslu ile eski emniyet müdürleri Yurt Atayün ve Ömer Köse'nin de aralarında bulunduğu 19'u tutuklu 81 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıkların tahliye talebi reddedildi.
Alınan bilgiye göre, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma, önceki celselerde verilen ara karar gereği kapalı gerçekleştirildi.

Duruşmaya tutuklu sanıklar ve 6 tutuksuz sanık ile bazı sanıkların avukatları katıldı. Duruşmada, bazı müştekiler ve avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada, 10 bin 529 sayfalık iddianamenin okunmasına devam edildi. İddianamenin okunmasının ardından sanıkların savunmasının alınmasına geçildi.

Daha sonra sanık savunmalarına ara veren mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tahliye talebini aldı.

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Ali Fuat Altıntaş, Ersan Doğan, Erkan Ünal, Gaffur Ataç, İsa Ardıç, İsmail Yalınız, Kürşat Durmuş, Mehmet Işık, Mehmet Kuru, Muhammet Kaya, Mustafa Uyanık, Necati Arslan, Oğuzhan Ceylan, Osman Özgür Açıkgöz, Ömer Köse, Ramazan Avşaroğlu, Selman Yuyucu, Yurt Atayün ve Ziya Yalabuk'un tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Heyet, Gülen ve Uslu'nun gıyabi tutukluluk hallerinin de devamına ve bir sonraki duruşmanın 5,6,7 ve 8 Eylül'de yapılmasına hükmetti.

SÜREÇ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan tarafından hazırlanan 10 bin 529 sayfalık iddianamede, aralarında firari sanıklar Gülen, Uslu ile eski emniyet müdürleri Yurt Atayün, Ömer Köse ve muvazzaf subayların da bulunduğu 122 şüpheli yer alıyor.

Sanıkların, ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep edilen iddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, bazı bakanlar, MİT Müsteşarı, üst düzey siyasi parti temsilcileri, gazeteciler ve kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu 968 kişi müşteki olarak bulunuyor.

İddianameyi kabul eden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, davanın üçüncü duruşmasında, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 182. maddesindeki "Genel ahlakın veya kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kıldığı hallerde, duruşmanın bir kısmının veya tamamının kapalı yapılmasına mahkemece karar verilebilir" hükmü uyarınca, tüm duruşmaların kapalı yapılmasına karar verdi.

Davanın 18 Mart'taki duruşmasında ise aralarında Fetullah Gülen, Emre Uslu ile tutuklu yargılanan 23 muvazzaf askerin de bulunduğu 44 sanık hakkındaki dosyanın ayrılarak, Adana ve Hatay'da MİT'e ait tırların durdurulması olayına ilişkin Yargıtay 16. Ceza Dairesi'ndeki dava dosyasıyla birleştirilmesine hükmedildi. Firari sanıklar Gülen ve Uslu hakkındaki dosya, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin suçları kapsadığı gerekçesiyle Yargıtay'a gönderildi, diğer suçlar yönünden yargılama ise İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×