Sekmen: Hali vakti yerinde olan Erzurumlular vakıf kursunlar

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Vakıflar Haftası nedeniyle yayınladığı yazılı mesajda, "Hali vakti yerinde olan Erzurumlular vakıf kursunlar." çağrısında bulundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen, yaptığı yazılı...

Sekmen: Hali vakti yerinde olan Erzurumlular vakıf kursunlar
06 Mayıs 2014 Salı 14:38

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Vakıflar Haftası nedeniyle yayınladığı yazılı mesajda, "Hali vakti yerinde olan Erzurumlular vakıf kursunlar." çağrısında bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen, yaptığı yazılı açıklamada, "Erzurum vakıf yönünden çok zengin bir ilimizdir. Türkiye'de dördüncü sıradadır. Maalesef Cumhuriyet'ten sonra, yeni yolların açılması ve istimlâkler nedeniyle birçok vakıf eserleri elden çıkmıştır. Kalan vakıf eserlerimiz ise özellikle son on yıldan beri, ciddi onarımdan geçmektedir. Bu gelişme bizi ziyadesiyle memnun eden bir durumdur. Erzurum'daki pek çok cami, medrese ve diğer vakıf eseri Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz tarafından rölöve, yeniden tasarımlama, yenileme ve onarım planlarıyla bir bir ele alınıp adeta yeniden hayat bulmaktadır. Ülke genelinde olduğu gibi, Erzurum'da da vakıf eserlerimiz, bu topraklardaki varlığımızın tapuları durumundadır. Ecdat yadigârı olan mevcut tüm eserlerimizi en iyi şekilde korumak ve gelecek nesillere aktarmak millet olarak bizim milli ve dini bir görevimizdir. ifadelerini kullandı. Mehmet Sekmen, vakıf kurma geleneğinin devam etmesi gerekliğine dikkat çektiği mesajında ayrıca şunları belirtti,"Vakıf kurmanın özünde mülkü ve serveti Allah rızası için milletin hizmetine kalıcı olarak sunmak vardır. Bu durum, milletimizin ne kadar yüce ruhlu bir millet olduğunun tartışmasız bir kanıtıdır. Ülkemizde bugün de yeni vakıf eserleri kurulmaya devam etmektedir. Erzurumlu hali vakti yerinde olan hemşerilerime bu vesileyle seslenmek istiyorum: İhtiyaç olan alanlarda sizler de yeni vakıf eserleri vücuda getirin. Millete hizmet için vakıf kurma geleneğini bir ibadet şuuruyla yaşatmaya devam edelim. Bu konuda Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduğumuzu bu vesileyle kamuoyuna duyurmak isterim." dedi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×