"Şehri Derya projesini beddua almadan uygulamak istiyoruz"

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, şehrin en eski yerleşim merkezinde uygulanması planlanan Şehri Derya projesi hakkında bilgi verdi.

20 Ocak 2014 Pazartesi 17:13

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, şehrin en eski yerleşim merkezinde uygulanması planlanan Şehri Derya projesi hakkında bilgi verdi. Hiç kimseyi mağdur etmek istemediklerini belirten Özhaseki “Proje uygulandığında herkesin kazançlı olması gerekiyor. Özellikle oradaki toprak ve iş yeri sahiplerinin. Bu nedenle kimsenin bedduasını almak istemiyoruz.” dedi.

Başkan Mehmet Özhaseki'nin projesini açıkladığı basın toplantısına Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, AK Parti İl Başkanı Ömer Dengiz ile belediyenin çalışanları katıldı. Meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıda proje hakkında bilgi veren Başkan Özhaseki, seçim süreciyle ilgili iyi dilek temennilerinde bulundu. Özhaseki, şunları söyledi; “3 dönemdin büyükşehir belediye başkanlığı yapıyorum. Tam 10 bin çalışmaya imza atmışız. Söz verip de yapamadığımız hiçbir şey olmadı. O dönemde eleştiriler de olmuştu. Ekabir yorumlar yapıldığını hatırlıyorum. Bugün de açıkladığım projeler için üç aşağı beş yukarı aynıları söylenecek. Ama daha önce açıkladığım projeler gerçekleşti mi gerçekleşmedi mi? Bütün bunlar içinde kendi çapımızda Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri olarak para bulma konusunda kendi yöntemlerimiz vardı. Devletten aldığımız para yıllık 150 milyon liradır. Ama bizim oluşturduğumuz bütçe 3 katrilyon lira civarında. Onu da kendi öz sermayemiz ile yapmış oluyoruz. İnsanlar eleştirel bir bakış sergileyebilirler, ileride herkes bu konularla ilgili olarak çoluğuna çocuğuna bahsedecek.”

ESKİ SANAYİ BÖLGESİNDE ANKET YAPTIRDIK

Başkan Mehmet Özhaseki, "İnsanlar ne istiyor onu tespit ettik. Anket yaptık. Binaların geneli 60 yıllık. Genellikle esnaflar mobilya, aksesuar, inşaat malzemesi, orman ürünleri, soba, bakırcılık ve hizmet sektörü ile uğraşıyor. Kiralarını sorduk. Yüzde 75'i 2 ila 10 bin TL arasında ödüyor. Tek ve iki katlı iş yerleri çoğunlukta. Dükkanlar 200 metrekareden düşük. Sorunlarını sorduk. İş yerlerinin küçük olduğunu, depo ihtiyacı olduğunu, tadilat ve iyileştirme olduğunu, yolların dar olduğunu ve sosyal tesis olmadığını söylediler. Benzer işler olduğunda taşınmak isteyip istemediklerini sorduk. Yüzde 75'i taşınacaklarını söylüyorlar. Yüzde 25'i de kararsız kalıyor veya istemiyor. Büyük çoğunluk bölgede değişiklik istiyor. 700 bin metrekarelik bir arsa var burada. Bizim muhatabımız 400 bin metrekarelik bir alanda. Sanayi bölgesinde bin 500 civarında dükkan var. Bu hafta içinde esnaf arkadaşlarımız ile görüşeceğiz. Oradakileri mağdur etmeyeceğiz beddualarını almayacağız. Birinci esas bu. İkincisi ise buraya bir rant gelecekse sadece o bölge esnafı istifade edecek. İnsanlarla muhatap olduğumuz zaman çok değişik teklifler var. İsteyen herkese bedelini vereceğiz. Piyasası belli, isteyene bedelini vereceğiz. İstemiyorsa işini büyütmek istiyorsa yeni belirlenen site yerinde daha büyük iş yeri vereceğiz. Başka bir tercih ederek, benim toprağım burada ben burada yer istiyorum diyorsa projedeki dev kütlelerden birini alabilirler. 25-30 katlı bir yer düşünüyoruz. O zaman mecburen bir araya gelecekler.” diye konuştu.

SAHABİYE, FİNANS MERKEZİ OLACAK

Şehri Derya projesindeki bölgenin bir bölümünün yeşil alan olacağını dile getiren Başkan Özhaseki, “Kayak merkezi ve su sporlarının yapılacağı bir merkez olacak. Diğer binalar ise konut olacak. Sahabiye'yi de iş merkezi ve finans merkezi olarak düşündük. İmarın istemediği hiçbir siluet ortaya çıkmayacak. Kızılırmak üzerinde daha önce bir baraj projemiz vardı. Baraj kuruldu ve kiraya verildi. Özellikle Kayseri'nin doğu bölgesinde zemine çok yakın yerden su çıkaracağız. Başka türlü bir sıkıntıya sebebiyet vermeden bunu yapacağız. Elimizdeki kanuni yetkileri kullanırsak çok kısa sürede bu kararları alıp, kırıp döküp işimize devam edebiliriz ama bunu böyle yapmayacağız. Burada da tarihi Kayseri Kalesi'ndeki yolu deneyeceğiz. Önümüzdeki yıl bu yıkım başlar gibi geliyor. Bu proje ağır bir proje. 5 yıl içinde bu projeyi gerçekleştirebiliriz.” dedi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×