'Şehre inen yabani hayvanları öldürmeyin' uyarısı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), vatandaşlara, kara kışın çetin şartları yaşanan şu günlerde aç kalan yabani hayvanların yaşam alanlarına gelebileceği uyarısında bulunarak, “Yaban hayvanlar, sadece yiyecek bulabilmek için gelir.

'Şehre inen yabani hayvanları öldürmeyin' uyarısı
09 Aralık 2013 Pazartesi 20:08

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP), vatandaşlara, kara kışın çetin şartları yaşanan şu günlerde aç kalan yabani hayvanların yaşam alanlarına gelebileceği uyarısında bulunarak, “Yaban hayvanlar, sadece yiyecek bulabilmek için gelir. Lütfen öldürmeyin.” dedi.

DKMP’den kış koşullarında aç kalan yaban hayvanlarına ilişkin yapılan açıklamada, ağır kış şartları nedeniyle doğada kalan yaban hayvanlarının zor durumda olabileceğine dikkat çekilerek, “Kurumumuza bağlı bölge müdürlüğü ekipleri tarafından yurdun değişik yerlerinde yüksek kesimlere yiyecekler bırakılmaktadır. Yaban hayvanlarının yaşamını devam ettirebilmeleri için mevcut koşullarını iyileştirmeye gayret etsek de çetin kış koşulları nedeniyle bu hayvanlarımız aç kalabilir. Bunun sonucu olarak da sadece yiyecek bulmak amacıyla nadiren de olsa insanlarımızın yaşam alanlarına gelebilirler.” diye hatırlatıldı.

“SİLAHLA PEŞİNE DÜŞMEYİN”

Yiyecek aramak için insanların yaşam alanlarına gitmek zorunda kalan yaban hayvanlarının korunması uyarısında bulunulan açıklamada, “Kar ve buz altında hayatta kalabilmek adına insanların yaşam alanına giden yaban hayvanlarının peşine silahla düşülmemesi en büyük arzumuzdur. Vatandaşlarımızdan istediğimiz, çetin kış şartlarında yalnızca yiyecek bulabilmek için çok nadir de olsa aralarında görebilecekleri yaban hayvanlarına zarar vermemeleridir. Doğanın dengesi için daha da önemlisi her canlının yaşam hakkına saygının gereği yaban hayvanları öldürülmemelidir.” denildi.

ÖZYANIK: ÖLDÜRÜLMELERİ YASAK

DKMP Genel Müdürü Ahmet Özyanık da yaşamak için ülkemizi tercih eden ve nesli tehdit altında olan yaban hayvanlarının öldürülmesinin yasak olduğunu hatırlattı. Özyanık, şöyle dedi: “Yabani türlerimiz koruma altındadır. Yaban hayatının devamını sağlayan ve ekosistemin sağlıklı olarak düzenlenmesinde önemli rol üstlenen bu canlıları koruma konusunda vatandaşlarımızın da desteğine ihtiyacımız vardır. Özellikle ağır kış koşullarının hüküm sürdüğü şu günlerde şehir, ilçe ve köy merkezlerine inen yaban hayvanlarının öldürülmemesi konusunda halkımızın duyarlılığını beklemekteyiz.”

CİHAN

'Şehre inen yabani hayvanları öldürmeyin' uyarısı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×