Şehitlerimizin katilleri yakalandı

Başbakan Davutoğlu, Yüksekova'da üç askerin şehit edilmesiyle ilgili, "Yüksekova'da askerlerimizi şehit edenler, yapılan takiplerle yakalandılar ve adalete teslim edildiler" dedi.

Şehitlerimizin katilleri yakalandı
28 Ekim 2014 Salı 09:37

Adalete teslim edildiler
 
Başbakan Davutoğlu, Yüksekova'da üç askerin şehit edilmesiyle ilgili, "Yüksekova'da askerlerimizi şehit edenler, yapılan takiplerle yakalandılar ve adalete teslim edildiler" dedi.
 
İSTANBUL (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'ya hareketi öncesi Atatürk Havalima'nında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Yüksekova'da üç askerin terör örgütü mensuplarınca düzenlenen silahlı saldırıda şehit olduğunu anımsatarak, "Evvelsi gün hepimizin yüreğine bir ateş düşmüştü. Yüksekova'da bir uzman çavuşumuzu ve iki erimizi kaybetmiştik" dedi.
 
Davutoğlu, şehitlerin, ülke savunması, milletin huzuru, ülkenin bekası için şehadet şerbetini içtiğini ve herkesin bu acıyı derinden hissettiğini belirterek, şehitlerin aileleriyle görüştüğünü, bugün de cenazelerin defin işlemlerinin yapıldığını aktardı.
 
"Biz bu acıyı yaşarken bir taraftan da hepimizin takip ettiği gibi kamu düzeninin tesisi ve suçluların mutlaka adalete teslim edilmesi için gerekli talimatları da vermiştik" diyen Davutoğlu, olayın olduğu andan bu yana Genelkurmay Başkanı, Hakkari Valisi ve İçişleri Bakanıyla sürekli temas halinde olduklarını, olayı en başından itibaren bütün güvenlik birimlerinin yakından takip ettiğini ifade etti.
 
Başbakan Davutoğlu, her türlü tedbiri alıp arka arkaya operasyonlar yapıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
"Bugün olayın mesulü olduğuna dair elimizde deliller bulunan şahıslar gözaltına alındılar. Bu gözaltılar neticesinde gerekli tahkikatlar yapıldıktan sonra adalete teslim edilecekler. Bu çerçevede Hakkari Valimizin yaptığı açıklamada da görüldüğü gibi, güçlü delillerle bu operasyonlar ve takipler neticesinde ilgili şahıslar şu anda gözaltındalar. Onun önemi şudur; biz her zaman söylüyoruz, Çözüm süreci kamu düzeninin alternatifi değildir. Çözüm sürecinin mevcudiyeti kamu düzeni anlamında herhangi bir zaaf olacağı şeklinde telakki edilmemelidir, algılanmamalıdır. Kamu düzenini bozan kim olursa olsun, hangi gerekçeyle olursa olsun, herhangi bir eyleme yöneldiğinde, herhangi bir eyleme niyet ettiğinde ve şiddete yöneldiğinde, kamu görevlilerimiz gerekli her türlü tedbiri alır ve bu eylemi durdurur. Daha önce baraja saldırıda olan da budur."
 
- "Şiddet yanlılarıyla mücadelemiz sürecek"
 
Davutoğlu, kamu düzenine riayet edildiği zaman ise herkesin, her türlü görüşünü beyan etme hakkına sahip olduğunu dile getirerek, "Her türlü toplantı ve gösteri yapma hakkı da vardır. Ama kamu görevlilerimizin kamu düzeni için aldığı tedbirleri kıyas göstererek, misilleme mantığıyla güvenlik birimlerimize saldırı olursa bunun da gereken cevabı verilir, sorumlular adalete teslim edilir" diye konuştu.
 
Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:
 
"Bu hukuk devletini yaşatma konusunda irademizden de kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bu çalışmalarda, etkin mücadelede Bingöl'deki polislerimizin şehadeti sonrasında sorumluları, takip esnasında çıkan çatışmada ölü olarak ele geçirilmişlerdi. Şimdi de Yüksekova'da askerlerimizi şehit edenler yapılan takiplerle yakalandılar ve adalete teslim edildiler. Soruşturmalar yürüyor. Bu olayın arka planında başka kişiler varsa onlarla ilgili de gerekli takipler yapılacak. Hiç kimse işlediği suçun karşılıksız kalacağı kanaatine kapılmamalıdır. Milletimiz de hükümetimize, devletimize, güvenlik birimlerimize güvenini devam ettirmeli, sürdürmelidir. Gerekli her türlü tedbiri alacağız ve kamu düzenini ülkenin her bir köşesinde tesis edene kadar da şiddet yanlılarına karşı mücadelemiz sürecek."
 
Muhabir: Hatice Şenses Kurukız-İzzet Taşkıran-Etem Geylan

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×