Şehit Ömer Halisdemir'in adı Anadolu'da ölümsüzleşti

Özel Kuvvetler Komutanlığına gelen darbeci generali vurarak hain girişimin püskürtülmesine büyük katkı sağlayan şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir, Türkiye'de kahramanlığın adı oldu.

Şehit Ömer Halisdemir'in adı Anadolu'da ölümsüzleşti
17 Ağustos 2016 Çarşamba 11:05

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığında darbeci generali vurduktan sonra şehit edilen Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in adı Anadolu'da ölümsüzleşti.

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında, Özel Kuvvetler Komutanlığına gelen Tuğgeneral Semih Terzi'yi vurarak komutanlığın darbecilerin eline geçmesini engelleyen Halisdemir, gösterdiği cesaretle hafızalara kazındı.

Kahramanlığın adı olan Halisdemir'in Niğde'nin Bor ilçesi Çukurkuyu beldesindeki kabri ziyaretçi akınına uğradı. Farklı illerden her yaştan binlerce vatandaş, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bürokratlar, siyasetçiler, şehidin kabrinde Kur'an-ı Kerim okuyup, dua etti. Kabrin yanı başında iki ayrı noktaya konulan anı defterine yaklaşık 100 bin kişi duygu ve düşüncelerini aktardı.
Şehidin ismi, hem duyulan minnet duygusunun ifadesi hem de kahramanlığının gelecek nesillere aktarılması amacıyla birçok kentte bebeklere, okullara, kent meydanlarına, sokaklara, hatıra ormanlarına verildi.

"Bir Ömer Halisdemir ölür, bin Ömer Halisdemir doğar"

Halisdemir'in darbe girişimi sırasında gösterdiği kahramanlık, birçok çifti de derinden etkiledi. Aileler, yeni doğan bebekleri için, tıpkı Halisdemir gibi "vatana, millete bağlı olsun" diye Ömer Halisdemir ismi verdi.

Sivas'ın Ulaş ilçesinde yaşayan Eyüp-Sümeyra Karacalar çifti, 9 Temmuz'da doğan bebeklerine Ömer Halisdemir ismi vermelerini, "Darbe girişimi gecesi Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in kahramanca davranışı bizleri çok etkiledi. Vatan hainleri şunu iyi bilmelidir ki bir Ömer Halisdemir ölür, bin Ömer Halisdemir doğar." sözleriyle aktardı.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde yaşayan Kaçkan ailesi de yeni doğan bebeklerine "Ömer Halisdemir" adını verdi. Baba Mehmet Sait Kaçkan, "Hem şehidin ismini yaşatmak hem de oğlumun da Şehit Ömer Halisdemir gibi yiğit ve kahraman olmasını istediğim için bu ismi verdim." dedi.

Ömer Halisdemir'ler binlerce öğrenci yetiştirecek

Şehit Halisdemir'in adı, Türkiye genelinde çok sayıdaki okulda ölümsüzleşti. Bu okullarda binlerce "Ömer Halisdemir" yetiştirilecek.

Şehidin kızının eğitim gördüğü Ankara'daki Bilgi Anadolu Lisesinin adı Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesi olarak değiştirilirken, Samsun ve Niğde'nin ilçelerindeki bazı okullar için de isim değişikliği kararı alındı.

Halisdemir'in adının verildiği okullar arasında FETÖ ile bağlantılı olduğu iddiasıyla kapatılanlar da var. FETÖ'nün Kayseri, Kütahya, Manisa ve Konya'da kapatılan okulları Ömer Halisdemir'in adıyla eğitim öğretime devam edecek.

Meydanlar, caddeler, köprüler...

Türkiye, kahraman Halisdemir'e olan vefa borcunu ödemek için onun adını okulların dışında pek çok yerde yaşatma kararı aldı.

Şehidin adı, memleketi Niğde'de kentin en büyük meydanına verilirken Gaziantep'de de FETÖ soruşturması kapsamında aranan Bahaeddin Nakıboğlu'nun isminin yer aldığı bulvara Şehit Ömer Halisdemir ismi verilmesi kararlaştırıldı.

15 Temmuz gecesi yaşanan hain darbe girişiminin engellenmesinde büyük rol oynayan kahraman şehidin adını taşıyacak yerler arasında Antalya'nın Serik ilçesinde yıkımına başlanan eski ilçe jandarma komutanlığı binasının yerine yapılacak kent meydanı, Antalya'nın Kepez ilçesindeki bir cadde, Yalova'nın Çiftlikköy ilçesindeki bir cadde, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünce Antalya'da hizmete alınan ve iki mahalleyi birbirine bağlayan köprü, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'ndeki iki konferans salonu, Sivas'ın Suşehri ilçesinde 1. Gülen Sokağı, Ankara'da bir cadde, Bartın'daki Prof. Dr. İsmail Özsoy Sokağı, Malatya'da Büyükşehir Belediyesinin Konferans Salonu, Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde bir sokak da yer alıyor.

Memleketini adıyla uçuracak

Şehidin memleketi Niğde, kent meydanı, sokaklar ve okulların yanı sıra şehidinin adını havalimanıyla da yaşatmayı planlıyor.

Niğde Belediyesi, Halisdemir'in adının, yapılması planlanan havaalanına verilmesi için çalışma başlattı.

Ömer Halisdemir ismi, yer adlarının yanı sıra farklı etkinliklerde de unutulmadı. Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu yeni sezonda düzenlenecek tüm faaliyetlere, 15 Temmuz şehit ve gazilerinin isimlerini verme kararı aldı. Buna göre, Türkiye Bowling Liglerinin ismi Şehit Ömer Halisdemir Türkiye Bowling Ligleri olacak.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bursa'da Demokrasi Meydanı'nda bir demokrasi anıtı inşa edeceğini, her yıl Ömer Halisdemir adına bir demokrasi ödülü vereceğini açıkladı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Halisdemir'in adına, memleketi Niğde'nin Bor ilçesi Çukurkuyu beldesinde hatıra ormanı kurdu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×