Şehit madencilere sessiz anma

Manisa'nın Soma ilçesinde, 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın ardından, Soma Kömür İşletmeleri AŞ.'de çalışan ve ölümden kurtulan işçilerin öncülüğünde 'maden şehitlerini anma yürüyüşü' düzenlendi. Madenciler, ölen...

Şehit madencilere sessiz anma
02 Haziran 2014 Pazartesi 20:28

Manisa'nın Soma ilçesinde, 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın ardından, Soma Kömür İşletmeleri AŞ.'de çalışan ve ölümden kurtulan işçilerin öncülüğünde 'maden şehitlerini anma yürüyüşü' düzenlendi. Madenciler, ölen arkadaşlarını simgelemek için taktıkları 301 sarı bareti, daha sonra tek tek isimlerini okuyup karanfillerle birlikte Atatürk Anıtı'na bıraktı.

13 Mayıs Salı günü Soma Kömür İşletmeleri AŞ.'ye ait maden ocağında meydana gelen yangın sonrasında 301 kişi hayatını kaybetti, 486 kişi de kurtuldu. Facianın ardından başlatılan adli soruşturmada, aralarında şirketin yönetim kurulu başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik'in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Bu zanlılardan maden mühendisi Yalçın Erdoğan, avukatının başvurusu üzerine, denetimli serbestlik yasasından yararlanarak serbest bırakıldı. Ancak yine denetimli serbestlik yasasından yararlanarak serbest kalan vardiya amiri de olan tekniker İsmail Adalı ise işçilerin verdiği ifade sonrasında tekrar gözaltına alınıp tutuklandı.

Facia sonrasında, sessiz oturma elemi yapan ancak dayı başlarından işbaşı yapmaları için gelen cep telefonu mesajı üzerine tepki gösteren işçiler, Maden İş Sendikası Ege Bölge Şube Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri istifa etmelerini sağladı. Olayın üzerinden 21 gün geçtikten sonra, bu kez Soma Kömür İşletmeleri AŞ.'de çalışan ve olaydan da kimisi yaralı kimisi de şans eseri yara almadan kurtulan işçiler, şehit arkadaşları için organizasyon düzenledi.

Maden şehitlerine sessiz saygı yürüyüşü, için işçiler Beşyol Kavşağı'ndaki madenci heykelinin önünde toplandı. Saat 17.00'den itibaren yüzlerce işçi, maden şehitlerinin yakınları ve vatandaşlar, Kaymakamlık önündeki Cengiz Topel Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. İşçiler, hayatını kaybeden arkadaşlarını simgelemesi için de 301 sarı baret taktı. Yaklaşık 1.5 kilometrelik yolu kafalarında sarı baret, ellerinde karanfil ve Türk bayrağıyla yürüyen madencilere, vatandaşlardan da büyük destek geldi. Ama vatandaşlar da madencilere yine desteklerini sessiz kalıp onları izleyerek gösterdi. Bunun yanı sıra, işçilerin isteği üzerine, ne sendika ne de siyasi parti temsilcileri yürüyüşü sadece madencilerin düzenlendiğinin bilinmesi için katılmadı.

Sessiz olarak yaklaşık yarım saat yürüyen işçiler, Cengiz Topel Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na, sarı baretlerini, şehit madencilerin isimlerini tek tek okuyup hep bir ağızdan 'Burada' diye bağırdıktan sonra karanfillerle birlikte anıt önüne bıraktı. Daha sonra İlçe Vaizi Emin Yıldırım tarafından dua yapıldı ve Fatihalar okundu. Madencilerin anma programına Soma Kaymakamı Bahattin Atçı da destek verdi. Kaymakam Bahattin Atçı burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Yaşadığınız faciada hayatını kaybeden şehitlerimizin adına, saygı duruşunda bulunduğunuz. onların isimlerinin teker teker okuyarak yad ettik. Bir kez daha hatırladık ve onların ruhu için hep beraber dua ettik. Fatiha okuduk. Bu hakikaten bize yakışan çok anlamlı bir etkinlik oldu. Bu anlamda hepinize çok teşekkür ediyorum. Allah bir daha bize böyle acı yaşatmasın."

Kaymakam Atçı'nın konuşmasının ardından işçiler, geldikleri gibi gösterilerini de sessizce bitirdi. CİHAN

Şehit madencilere sessiz anma


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×