Şehit ablası 57 yaşında memur oldu

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yaşayan şehit ablası Türkmenoğlu, 57 yaşında okuma yazma öğrendikten sonra çocukluk hayali memurluğa başladı

Şehit ablası 57 yaşında memur oldu
12 Haziran 2016 Pazar 11:39

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinin Kızyusuflu köyünde yaşayan şehit ablası Durdane Türkmenoğlu, 57 yaşında okuma yazma öğrendikten sonra yaptığı başvurunun kabul edilmesiyle adliyede memur olarak istihdam edildi.

4 çocuk annesi Türkmenoğlu, şehit yakınlarına tanınan memurluk hakkı için 2 yıl önce müracaat ettiğini ancak o zaman uygulanan 45 yaş sınırı nedeniyle başvurusunun olumlu sonuçlanmadığını ifade etti.

Geçen yıl halk eğitim merkezince açılan kursa katılarak okuma yazma öğrendiğini belirten Türkmenoğlu, geçtiğimiz aylarda ailede 45 yaşından küçük kimsenin bulunmaması halinde yaşı büyük hak sahibine istihdam hakkı tanındığını, bunun üzerine memurluk için yeniden başvurduğunu söyledi.

Türkmenoğlu, şöyle devam etti: "Polis memuru kardeşim İbrahim Kundakçı, 1992'de Şırnak'ta şehit oldu. Devletimizin şehit yakınlarına tanıdığı haktan yararlanmak için diğer kardeşlerim, zaten emekli ve hepsi benden büyük olduğu için başvuru yapmadı. Ben, bu haktan yararlanmak istedim. Memur olmayı çok istiyordum. Küçüklükten bu yana hayalimdi. Okuma yazma bilmediğim için kabul edilmedi. Çok üzüldüm. Ailemin desteğiyle okuma yazma kursuna katıldım. Her gün köyden Kadirli'ye gidiş geliş yaptım. 45 günde hem okumayı hem de yazmayı söktüm. Belgemi alır almaz tekrar müracaat ettim. 2 ay önce Kadirli Adliye Sarayı'nda işe başladım. Allah'a çok şükür hayalime 57 yaşında kavuştum. Allah devletimize zeval vermesin."

Kadirli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak ise Türkmenoğlu'nun yaptığı başvuru sonrası kısa bir süre önce şehit yakını kadrosundan atamasının yapıldığını ifade ederek Türkmenoğlu'nun çok çalışkan olduğunu söyledi.

Sosyal devletin gereği olarak kendisine tanınan imkanı değerlendiren Türkmenoğlu'nun herkes tarafından sevildiğini anlatan Patlak, şunları söyledi:

"Devletimizin katkılarıyla kendisine tanınan hakkı değerlendiren Durdane Teyze'miz, 2 ay önce işe başladı. Evrak getir götür işine bakıyor. Çok çalışkan, kendisinden memnunuz. Daha önce başvurmuş ama olmamış fakat azmiyle okuma yazma öğrendikten sonra mesai arkadaşımız olarak işe başladı. Çalışma hayatında başarılar diliyoruz."

Cumhuriyet Savcısı Sultan Çavundurluoğlu da çalışmalarında kendilerine yardımcı olan Türkmenoğlu'nun yaşına rağmen gösterdiği azim ve kararlılığın kendilerini memnun ettiğini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×