Seçmenin Kanması Çok Zor

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarhan, iletişim çağında seçmeni aldatmanın çok zor olduğunu belirterek, 'İnsanlar birkaç vaade ve reklama hemen kanacak durumda değil' dedi.

Seçmenin Kanması Çok Zor
30 Nisan 2015 Perşembe 14:47

İletişim çağında seçmeni aldatmanın çok zor olduğunu belirterek Tarhan, "Beklenti seviyesi yüksek, sorgulayan bir toplum var. İnsanlar birkaç vaade ve reklama hemen kanacak durumda değil" dedi. 
 
Psikolog Tarhan, yaklaşan genel seçimler öncesi, seçim kampanyaları ve Türkiye'deki seçmenlerin oy verme tercihlerindeki psikolojik yaklaşımlarına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu. 
 
Bilimsel olarak üç tip seçmen davranışı olduğunu vurgulayan Tarhan, bunları; duygu temelli karar veren seçmen, düşünme ve analiz odaklı oy veren seçmen ve anlık çıkar ve vaatlere odaklı oy veren seçmenolarak sıraladı.
 
Tarhan, "Duygu odaklı seçmen, liderle kurduğu duygusal bağa göre, akıl odaklı karar veren seçmenler geleceğini güvende hissetmeye göre kararını verir. Bu seçmen grubu geleceğini düşünür ve kendisini yöneteceğine emin olduğu lideri seçmeyi hedefler. Çıkar odaklı düşünerek oy veren  seçmen tipi ise vaatlere göre oy verebilecekseçmen tipidir" diye konuştu. 
 
'Seçmeni vaat ve reklamla kandırmak mümkün değil'
 
Kısa vadeli ve anlık konforunu düşünen bir seçmen kitlesinin her zaman bulunduğuna işaret eden Tarhan, "Bu seçmen grubu bazı vaatlerden kolay etkilenebilir ama şu an bir iletişim çağında yaşıyoruz. Yöneticisini çoban gibi gören bir toplum yok. Beklenti seviyesi yüksek, sorgulayan bir toplum var. İnsanlar birkaç vaade ve reklama kanacak durumda değil. Kendisinde güven uyandıracak, huzur verecek bir lider arayışında" ifadelerini kullandı. 
 
 
 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×