Seçim güvenliği toplantısı yapıldı

Muş Valiliği, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin huzur ve güven ortamında yapılabilmesi için seçim güvenliği toplantısı düzenledi.

Seçim güvenliği toplantısı yapıldı

Muş Valiliği, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin huzur ve güven ortamında yapılabilmesi için seçim güvenliği toplantısı düzenledi.

Valilik toplantı salonunda Vali Vedat Büyükersoy başkanlığında düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Necmettin Dede, Vali Yardımcısı Hüseyin Göktürk, kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Erhan Arıkan, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Sami Güneş, ilçe jandarma komutanları, siyasi partilerin il başkanları ve temsilcileri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Büyükersoy, “Biz ülkemizin tamamında olduğu gibi ilimizde de mahalli idare seçimlerinin huzur içinde, güven içinde geçmesini arzu ediyoruz. Çünkü demokraside seçim sandığı, demokrasinin namusudur ve bu namusun da iyi korunması bizlerin vazifesidir.” dedi.

Özellikle mahalli idare seçimlerinin doğrudan demokrasinin uygulandığı seçimlerden bir tanesi olduğunu ifade eden Vali Büyükersoy, şunları söyledi: “Çünkü mahalli idare seçimlerinde belediye başkanları, il genel meclis üyeleri, köy muhtarları, hem seçmen hem de seçilenlerdir. Bunlar vatandaşa hizmet için ortaya çıkan siyasi aktörlerdir, oyunculardır. Ancak hakemin doğru yerde düdük çalması yeterli değil, o yüzden oyuncuları da davet ettik ki nezaketli, kibar, hoşgörülü birbirine saygı gösteren oyuncularla biz bu oyunu sonuna kadar götürelim. Hep birlikte, bu şekilde hareket ederek, hedefe ulaşalım diye siyasi parti temsilcilerini de davet ettik. Ülkemizde demokrasinin gelişmekte olduğunu ve geliştiğini hepimiz biliyoruz. Gelişimine devam etmesi gerektiğine de hepimiz inanıyoruz.
Özellikle sandık çevresinde ve sandık alanında görev alan güvenlik birimlerimizde görevli tüm personelin bilgi sahibi olması, vatandaşımızın güvenli bir ortamda, hür iradesiyle oyunu kullanabilmesi açısından çok önemlidir. Mahalli idare seçimleri demokrasi şölenidir. Bu şölende insanların mutlu ve huzurlu olması en büyük temennimizdir. Seçimlerde, kendi hür irademizle, bizleri yönetecekleri seçiyoruz. Böyle bir durumda eğer oyuna hile katacak, oyunda taraf tutacak bir tavır sergilersek önce şölene zarar getirmiş oluruz ki buna da kimsenin hakkı yoktur. Komşularımıza baktığımızda yeraltı kaynakları zengin olan, fakir ülkeler var. Yeraltı kaynakları zengin olan, fakir ülkelerin en belirgin özelliği demokrasilerinin olmayışıdır. Demokrasinin olmaması, halka ait olması gereken bu zenginliklerin farklı mekânlara taşındığını, halka yansımadığını görüyoruz. Bu komşu ülkelerde kan, gözyaşı, fakirlik, fukaralık varsa, bunun nedeni de demokrasinin olmayışıdır. Ülkemizde de milli iradeye saygının olmadığı yıllar, bizim karanlık yıllarımızdır."

Anayasa'nın 79. maddesine göre seçimin başlamasından bitimine kadar düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili tüm işleri yapmak, yaptırmak; seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikayet ve itirazları incelemek ve kesin karara bağlamanın Yüksel Seçim Kurulu’nun, illerde ve ilçelerde ise il ve ilçe seçim kurullarının görevi olduğunu hatırlatan Vali Büyükersoy, sözlerine şöyle devam etti: "Bizim görevimiz ise seçim takviminin başladığı 1 Ocak tarihinden itibaren seçimin yapılıp sandıkların seçim kuruluna teslim edilmesine kadar seçimlerin güvenliğinin sağlanmasıdır. Özellikle belirtmek isterim ki ilin valisi olarak başta ben ve maiyetimde çalışan bütün arkadaşlarımız bu seçimlerin, demokratik, hukuk nizamına uygun tarafsızlık içinde gerçekleşmesi adına, güvenlik açısından gereken her şeyi yapmaktayız ve yapacağız."

Vali Yardımcısı Hüseyin Göktürk’ün yaptığı sunum sonrasında katılımcılara 554 Sayılı Yüksek Seçim Kurulu kararı dağıtıldı. CİHAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×