Schmidt’ten hükümete ‘daha az silah ihracatı’ çağrısı

Almanya’nın eski başbakanlarından Helmut Schmidt, kurulması gündemde olan hükümetten silah ihracatını azaltmasını talep etti.

Schmidt’ten hükümete ‘daha az silah ihracatı’ çağrısı
11 Aralık 2013 Çarşamba 20:13

Almanya’nın eski başbakanlarından Helmut Schmidt, kurulması gündemde olan hükümetten silah ihracatını azaltmasını talep etti. Die Zeit gazetesi için bir makale kaleme alan Schmidt, Almanya’nın ABD ve Rusya’dan sonra dünyanın üçüncü büyük silah ihracatçısı olduğuna dikkat çekti.

Sosyal Demokratların efsane isimlerinden Schmidt, bu durumu olumsuz bir gelişme olarak değerlendirdi. Schmidt, silah ihracatının dış politikayı ilgilendirdiği için bu alanın Ekonomi Bakanlığı’ndan alınıp Dışişleri Bakanlığı’na bağlanması gerektiğini vurguladı. Alman askerlerinin başka ülkelere gönderilmesine olumsuz bakanları anlayışla karşıladığını da dile getiren eski başbakan, “Ancak asker yerine silah gönderilmesini de hatalı buluyorum.” dedi.

ALMAN TARİHİNİN EN ETKİLİ BAŞBAKANI SEÇİLDİ

Diğer taraftan Forsa’nın Stern dergisi için yaptığı ankete göre Schmidt, Almanya tarihinin ‘en etkili başbakanı’ seçildi. 23 Aralık’ta 95 yaşında olacak Schmidt yüzde 25 oy alırken, Konrad Adenauer (CDU) yüzde 23’le ikinci, Willy Brand (SPD) ise yüzde 18 oyla üçüncü oldu. Helmut Kohl (CDU) yüzde 17 oy alırken, partiyi onun elinden devralan Angela Merkel’in oy oranı yüzde 6’da kaldı.

SPD’li Gerhard Schröder’i yüzde 3’lük kısım ‘en etkili’ buldu. Ludwig Erhard yüzde 2 oy alırken, Kurt Georg Kiesinger’i neredeyse hatırlayan bile olmadı. Schmidt’i en çok 60 yaşın üzerindekiler beğenirken, Kohl’a en çok oyu 14 ila 44 yaş arasındakiler verdi. SPD sempatizanları arasında Schmidt Brand’ı solladı. Brand, hayatta olsaydı 18 Aralık’ta 100.yıl dönümünü kutlayacaktı. Onu en çok Yeşiller ve Sol Parti seçmenleri beğeniyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×