Savcı Özcan, yayınlanan dinleme listesini yalanladı

Bugün bazı gazetelerde çıkan ve bir soruşturma kapsamında 7 bin kişinin dinlendiği iddiasına haberde adı geçen Cumhuriyet Savcısı Adem Özcan'dan yalanlama geldi.

Savcı Özcan, yayınlanan dinleme listesini yalanladı
24 Şubat 2014 Pazartesi 18:48

Bugün bazı gazetelerde çıkan ve bir soruşturma kapsamında 7 bin kişinin dinlendiği iddiasına haberde adı geçen Cumhuriyet Savcısı Adem Özcan'dan yalanlama geldi. Savcı Özcan, “Söz konusu haberde maksatlı şekilde soruşturma yapılan örgütle ve birbirleriyle hiçbir irtibatı kurulamayacak kişilerin terör örgütü kapsamında telefonlarının dinlenmiş gibi gösterilerek kamuoyunun yanıltılmaya çalışıldığı görülmektedir.” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Adem Özcan, bugün iki gazetede binlerce kişinin hukuka aykırı olarak dinlendiğine ilişkin haber nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Özcan, "Cumhuriyet Başsavcılığımızca (TMK 10 maddesi ile yetkili) Kudüs ordusu (Selam - Tevdit) terör örgütü şüphesi ile üyelerine yönelik olarak yürütülmekte olan 2011/762 sayılı soruşturma 08.04.2011 tarihinde başlanılmış olup, soruşturma dosyası 2012 Ağustos ayında tarafıma tevdii edilmiş ve 2014 Ocak ayı içerisinde de Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından duruşma savcısı olarak görevlendirilmem nedeniyle dosya benden alınmış olup halen bende bulunmamaktadır. Bu soruşturma kapsamında adı geçen örgütle irtibatlı olduğu düşünülen sınırlı sayıda şüpheliler hakkında alınan mahkeme kararları doğrultusunda iletişim tespiti kararları uygulanmıştır.” dedi.

DİNLEME YA DA TAKİP KESİNLİKLE YAPILMAMIŞTIR

Özcan açıklamasında, “Gazeteci, siyasetçi, yazar, TSK temsilcileri ve iş adamlarının da aralarında bulunduğu 7 binden fazla kişinin 3 yıl boyunca bu dosya kapsamında dinlendiği belirtilmiştir. Söz konusu gazete haberlerinde geçtiği şekilde bu dosya kapsamında binlerce siyasetçi, yazar, TSK temsilcileri ve iş adamlarının dinlenmesi ya da takibi kesinlikle yapılmamıştır. Söz konusu soruşturma kapsamında benzer soruşturma dosyalarında olduğu gibi makul sayıda şüpheli hakkında iletişim tespiti tedbiri ile ilgili mahkemelerden alınarak uygulanmıştır.” ifadelerini kullandı.

HABERLER MAKSATLI

Özcan, haberlerde maksatlı şekilde soruşturma yapılan örgütle ve birbirleriyle hiçbir irtibatı kurulamayacak kişilerin terör örgütü kapsamında telefonlarının dinlenmiş gibi gösterilerek kamuoyunun yanıltılmaya çalışıldığının görüldüğünü vurguladı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×