Savcı, BDP'li üç vekil için ikinci kez tahliye istedi

Terör örgütü KCK'dan tutuklu BDP milletvekillerinin, tahliye talebinin reddedilmesi kararına itirazın yapıldığı Diyarbakır 4.

Savcı, BDP'li üç vekil için ikinci kez tahliye istedi
20 Aralık 2013 Cuma 14:08

Terör örgütü KCK'dan tutuklu BDP milletvekillerinin, tahliye talebinin reddedilmesi kararına itirazın yapıldığı Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin savcısı, milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Selma Irmak ve Kemal Aktaş'ın yeniden tahliyesini talep etti.

Anayasa Mahkemesi’nin CHP ‘nin tutuklu milletvekili Mustafa Balbay hakkında verdiği karardan sonra Diyarbakır Barosu avukatları, BDP'li tutuklu milletvekilleri Selma Irmak (Şırnak), Faysal Sarıyıldız (Şırnak), İbrahim Ayhan (Şanlıurfa), Gülser Yıldırım (Mardin) ve Kemal Aktaş’ın (Van) tahliye edilmeleri için Diyarbakır’da yargılandıkları 5 ve 6′ncı Ağır Ceza mahkemelerine başvuruda bulunmuştu. Diyarbakır 5′inci Ağır Ceza Mahkemesi, milletvekilleri Gülser Yıldırım ile İbrahim Ayhan’ın, 6. Ağır Ceza Mahkemesi de Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Kemal Aktaş tutukluluk halinin devamını yönünde karar vermişti.

Bunun üzerine sanık avukatları, İbrahim Ayhan ve Gülser Yıldırım için 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bir üst mahkemesi olan Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne, Faysal Sarıyıldız, Selma Irmak ve Kemal Aktaş için ise 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bir üst mahkemesi olan 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulunmuştu. İtirazı değerlendiren Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi savcısı mahkemeye sunduğu mütalaasında milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Selma Irmak ve Kemal Aktaş'ın tahliyesini talep etti. Mahkeme heyeti savcının talebini değerlendirdikten sonra kararını açıklaması bekleniyor.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×