Sarıgül: İstanbul’a spor fabrikaları kuracağım

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, gazetecilerle bir araya gelerek sporla ilgili projelerini anlattı.

Sarıgül: İstanbul’a spor fabrikaları kuracağım
20 Şubat 2014 Perşembe 16:08

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül, gazetecilerle bir araya gelerek sporla ilgili projelerini anlattı. İstanbul'a spor fabrikaları kuracağını belirten Sarıgül, "Sporcu fabrikaları kuracağım, 6-14 yaş arası evlatları buraya alacağım.” dedi.

Sarıgül, sporla ilgili projelerini Point Otel’de düzenlediği programda basın mensuplarına tanıttı. Programa çok sayıda spor yazarı da katıldı.

Programda konuşan Sarıgül, “72 milyon nüfusumuz var. Bunun 14 milyonu İstanbul’da yaşıyor. Bu nüfusun yarısı gençlerden oluşuyor. Haftada bir ders beden eğitim dersi veriliyor. Bununla sporu hangi noktaya taşıyabiliriz? Gençlerin ders saatleri dışında spor yapacağı mekan ve alanların mutlaka çoğaltılması lazım. Tesis yapmak yetmez. Kent spor politikasını mutlaka geliştirmemiz lazım. İstanbul Belediyesi Spor A.Ş. Profesyonel sporun adresi değil, spor yapmak isteyen kurumların adresi olacak. Özellikle amatör spor kulüpleri, ulusal sporumuzun ırmakları olacaktır. Yandan bakılan değil candan bakılan kulüplerimiz olacaktır. Olanaklarını muhteşem bir noktaya taşıyacağız. İstanbul sanatın da, kültürün de sporun da başkenti olacak.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da sporcuların özel hastane tedavilerini karşılayacaklarını söyleyen Sarıgül, “İstanbul genelinde federe tüm sporcularımızın hastane tedavi hizmetleri alması için arkadaşlarımızla çalışıyoruz. İstanbul genelinde yüzlerce özel hastanemiz var. Buraya bütçe ayıracağız. Mutlaka ve mutlaka tedavilerini yapacağız.” şeklinde konuştu.

Kış Olimpiyatlarına değinen Sarıgül, “Olimpiyat nerede, İstanbul nerede? Kış Olimpiyatları’nı izliyoruz. Sadece ve sadece 6 tane oyuncumuz var. Koca kış sporlarına Türkiye 6 oyuncu gönderiyorsa Sayın başbakanımızın da oraya gidip protokolde 14. sırada bulunması da gerçekten beni son derece üzmüştür. Neden kazanamadık. İstanbul, İstanbul’dan idare edilmediği için kazanamadık. Tanıtımı TOKİ müteahhitleriyle yaparsanız kazanamazsınız. İstanbul’da sevgili Kadir abi sadece Japonya’daki, Arjantin’deki tanıtıma gitti. Başka tanıtıma gitmedi. Oysa olimpiyat gibi organizasyon için Topbaş ve ekibinin 7/24 çalışması gerekiyor. 2024’te İstanbul’a yüzde yüz kazandırabiliriz.” diye konuştu.

İstanbul’un dünya markası olması için tanıtıma ihtiyacı olduğunu vurgulayan Mustafa Sarıgül, “Şampiyonlar Ligi’ne kalan bir takımız. Hangi takım İstanbul’a kalıyorsa Büyükşehir Belediye Başkanlığına oturduğumuz ilk gün, spor yazarları başkanımızı çağıracağım. Ve sizlerle bir komite kuracağım. İstanbul’daki kulüplerimizden birer tane temsilciye o heyete alacağım. Şampiyonlar Ligi’ne kalan takımımız İstanbul – Fenerbahçe, İstanbul- Beşiktaş, İstanbul – Galatasaray yalnız isimlerini İstanbul almak şartıyla siz bir tespitte bulunacaksınız. O takımımız Şampiyonlar Ligi’ne kaldığı zaman kaç milyon Euro 1’inci olarak destek vereceğiz, 2. tura kaldığı zaman ne kadar destek vereceğiz, 3. tura kaldığı zaman ne kadar destek vereceğiz bu rakamı kulüp yöneticilerimizle birlikte planlayacağız. UEFA’ya kalan takımımıza ne kadar vereceğimizi spor yazarlarıyla birlikte belirleyeceğiz.” diye ifade etti.

Sporcu fabrikaları kuracağını belirten Sarıgül, şunları söyledi: “Sporcu fabrikaları kuracağım, 6-14 yaş arası evlatları buraya alacağım. Sizlerin önderliğinde, hocalığında, çok iyi bir değer varsa kulüplerimize önerecek. 6-14 yaş arası çok önemli. Benim en önemli projem. Spor AŞ. İstanbul Büyükşehir Belediyesi profesyonel takımı olmayacak. Oradaki rakamı sporcu fabrikalarına ve bin 600 tane amatör sporcu kulüplerimize planlayacağız. Aynı zamanda ‘ayın golü’ yarışmasın planlayacağız. Bu da ödüllü bir yarışma olacak. Her ay spor yazarlarımız mutlaka yurt dışına gidecek. İstanbul’un tanıtımına yurt dışında yardımcı olacaklar. İstanbul televizyonlarını ve İstanbul gazetelerini hayata geçireceğiz. Amatör spor yapan mutlaka ve mutlaka o televizyonlarda izlenmesi görülmesi lazım. Görüldüğü zaman onların istekleri daha çok olacak. İstanbul’un her noktasında 150’ye yakın aslında bulduğum her noktaya sporcu fabrikası yapacağım.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×