Sarıgül-İnönü davasında yeni gelişme

Şişli Eski Belediye Başkanı Sarıgül ile oğlu Emir Sarıgül hakkında 'tehdit ve hakaret'ten 6 yıla kadar hapis cezası talep edildi

Sarıgül-İnönü davasında yeni gelişme
14 Temmuz 2016 Perşembe 17:44

Şişli Eski Belediye Başkanı Mustafa Sarılgül ile mevcut Belediye Başkanı Hayri İnönü arasındaki tehdit ve hakaret davasında yeni gelişmeler yaşandı. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ve eşi Nazlı İnönü'nün suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada, eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül  hakkında "hakaret" ve "tehdit" suçundan  8 yıla; oğlu Emir Sarıgül hakkında ise "tehdit" suçundan  6  yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Özel Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan iddianamede Mustafa Sarıgül ve oğlu Emir Sarıgül 'şüpheli' sıfatıyla, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü ve eşi Nazlı İnönü 'müşteki sıfatıyla yer aldı.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede Mustafa Sarıgül'ün “Birden fazla kişi ile tehdit" ve “Kamu görevlisine hakaret" suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar hapsi istendi. Emir Sarıgül hakkında ise “Birden fazla kişi ile tehdit" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis talep edildi.

MAHKEME İDDİANAMEYİ KABUL ETTİ

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca onaylanan iddianame mahkemeye gönderildi. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi de iddianameyi kabul etti. Mustafa Sarıgül ve oğlu Emir Sarıgül Eylül ayında hakim karşısına çıkacak.

İNÖNÜ'NÜN EŞİ ŞİKAYET ETMİŞTİ

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün eşi Nazlı İnönü, 18 Aralık'ta bir gazeteye verdiği röportajda, "Mustafa Sarıgül'ün kendilerini ölümle tehdit ettiğini, Sarıgül'ün 'mafya tutmaktan' söz ettiğini, sadece Hayri İnönü ile kendisinin değil Amerika'da okuyan çocuklarının da tehdit edildiğini" iddia etmişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, Hayri İnönü ve eşi Nazlı İnönü "mağdur" sıfatıyla ifade vermişti. TAKİPSİZLİK KARARI VERİLMİŞTİ

Mustafa Sarıgül ve Emir Sarıgül hakkında verilen takipsizlik kararı Mart 2015'de kesinleşti. Ancak Hayri İnönü, avukatı aracılığıyla Adalet Bakanlığı'na başvurarak savcılık kararına itiraz etti ve “Kanun yararına bozma" talebinde bulundu.

TAKİPSİZLİK YARGITAY'DAN DÖNMÜŞTÜ

Yargıtay da 3 Aralık 2015'de savcılığın takipsizlik kararının kanun yararına bozulmasına karar verdi. Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı dosyayı yeniden ele aldı. .


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×