Sarıçam'da kuralan seradan ilk ürünler alındı

Adana’nın Sarıçam ilçesinde kaymakamlık tarafından Kırsal Kalkınma Programı kapsamında oluşturulan seranın açılışı yapıldı.

Sarıçam'da kuralan seradan ilk ürünler alındı
19 Mart 2014 Çarşamba 19:33

Adana’nın Sarıçam ilçesinde kaymakamlık tarafından Kırsal Kalkınma Programı kapsamında oluşturulan seranın açılışı yapıldı. Törende, seracılık konusunda eğitim alan 15 kişiye de sertifikaları verildi.

Sarıçam Kaymakamlığı tarafından hazırlanan, vatandaşların tarımsal teknolojileri kullanarak daha kârlı üretim yapabilir hale getirmeyi amaçlayan, örtü altı tarım uygulamalarından Ev Tipi Sera Uygulaması Projesi törenle açıldı. Törende konuşan Sarıçam Kaymakamı Ali Murat Kayhan, proje ile ilgili bilgiler verdi. Proje kapsamında başvuran vatandaşlara 30 günlük bir eğitim verildiğini ifade eden Kayhan, eğitimde vatandaşlar teorik olarak bilgilendirilirken, kaymakamlık önünde kurulan serada da uygulamalı eğitim verildiğini anlattı.

Adana’nın seracılık konusunda her türlü özel şartlara sahip olduğunu dile getiren Kayhan, “İlimizde güneşli gün sayısı fazla, don görülen gün sayısı ise çok az. Bu noktada 500 metrekarelik alana sera kuruldu. Serada, salatalık, patlıcan, biber, domates ve çilek olmak üzere beş ürün dikildi. Burada kesinlikle hormon yok, doğal yollardan döllenme sağlanıyor. Damlama sulama yöntemiyle sulanıyor, böylece sudan yüzde 95 oranında tasarruf sağlanıyor. Seraya bin 700 kök fidan dikilebilir. Kök başına asgari 20 kilogram ürün alınabilir. Dolayısıyla bir seradan 34 ton domates elde etmek mümkün.” dedi.

Proje kapsamında 7 vatandaşa sera kurulmaya başlandığını anlatan Kaymakam Kayhan, “Bu seralar 3 yıl geri ödemesiz 6 yıl geri ödemeli faizsiz finanse ediliyor. Temennimiz, sertifika alan çiftçilerin bu işte önder olmaları.” ifadelerini kullandı.

Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül de, ilde seracılığın çok gerilerde olduğunu altını çizerek, bu çalışmanın güzel bir örnek teşkil ettiğini, kendilerinin de bu tür projelere her zaman destek vereceklerini dile getirdi.

Programda daha sonra eğitim programını başarıyla bitiren 15 çiftçiye sertifikaları verildi. Ardından da seranın açılışı yapıldı. CİHAN

Sarıçam'da kuralan seradan ilk ürünler alındı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×