Şanlıurfalı işadamları Fas'a ticaret gezisi düzenledi

Şanlıurfa Girişimci İşadamları Derneği (ŞUGİAD) üyesi bir grup işadamı, Fas’a 4 günlük iş ve kültürel gezi düzenledi.

Şanlıurfalı işadamları Fas'a ticaret gezisi düzenledi
26 Aralık 2013 Perşembe 11:53

Şanlıurfa Girişimci İşadamları Derneği (ŞUGİAD) üyesi bir grup işadamı, Fas’a 4 günlük iş ve kültürel gezi düzenledi. Fas’ın Başkenti Rabat, Kazablanka ve ülkenin üçüncü büyük şehri Fes’e ziyaretler gerçekleştiren Şanlıurfalı iş heyetinde ŞUGİAD heyetini kabul eden Fes Ticaret Odası Başkanı Ahmet Hasnaoui Amri, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Bu tür ziyaretler Fas ve Türkiye arasındaki ortak paydaları pekiştirir. Daha fazla işadamının gelmesinin bekliyoruz.” dedi.

    Fas ve Türkiye arasında çok sayıda ticari anlaşmalarının bulunduğunu söyleyen Fes Ticaret Odası Başkanı Ahmet Hasnaoui Amri, “Bunlardan biri de serbest ticaret anlaşmalarıdır. Karşılıklı bağlarımızı güçlendirmeye vesile oluyor. Aynı zamanda iki ülke işadamları arasında yeni yatırım imkanları sağlamaktadır. Fes Ticaret Odası olarak TUSKON’un daveti üzerine Faslı işadamlarını Türkiye’ye yolluyoruz. Daha fazla Türk işadamlarının ülkemize gelmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

    Heyet adına konuşan ŞUGİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Dağ ise dünyanın farklı ülkelerini dolaştıklarını belirterek Fas’ı bambaşka bulduklarını söyledi. Bin 900 nüfuslu Peygamberler ve evliyalar şehri Şanlıurfa’dan geldiklerini söyleyen Dağ, “Özellikle tarımda söz sahibi bir kentiz. Yetiştirdiğimiz pamuk Türkiye’nin yüzde 55’ini karşılıyor. Dünyanın farklı ülkelerini dolaştık ama Fas’ı çok farklı bulduk. Afrika ülkesi olmasına rağmen çok temiz ve güzel bir ülke. Faslı işadamlarını da Urfa’ya bekliyoruz. Karşılıklı güzel işler yapabileceğimizi umuyorum.” şeklinde konuştu.

    ŞUGİAD Genel Sekreteri Mustafa Kılıçel de, Fas’ı çok sevdiklerini dile getirdi. Kılıçel, “2 gündür buradayız ama Fas’ın Afrika ülkesi olmasına rağmen kendimizi Avrupa’da gibi hissettik.” dedi. Daha sonra, ŞUGİAD Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Dağ, ziyaretin anısına Fes Ticaret Odası Başkanı Ahmet Hasnaoui Amri’ye hediye taktim etti.

    "AFRİKA’NIN İNCİSİ; FAS"

    Şanlıurfalı işadamlarını havaalanında karşılayıp program boyunca yanlarından ayrılmayan Türkiye-Fas İşadamları Derneği (TÜFİAD) Genel Sekreteri Gökmen Ertaş, Fas’ın ticaret ve yatırım olanakları hakkında bir sunum yaptı. Ertaş, Fas’ta, yatırım için elverişli siyasi istikrarın ve güçlü makro ekonomik etmenlerin bulunduğunu belirtti. Ertaş, “İddialı sektörel stratejiler ve dünya standartlarındaki altyapısı ile Fas yatırım için cazip bir ülke. 85 bin STK var. Hayvancılık, elektronik, balıkçılık, tarım ve tekstil sektörlerinde ciddi ataklar var. Yılda 100 bin konut yapımı hedefleniyor. Bu kapsamda Türk inşaat firmaları Fas’a gelmeli. Nüfusun yüzde 64’ü 34 yaş altında olması sebebiyle genç ve kaliteli iş gücüne sahip.” şeklinde konuştu.

    Dünyanın 2. Büyük camii Hasan II’yi gezen işadamları Atlas Okyanusu kıyısında gezinti yaptıktan sonra; başkent Rabat’a geçti. Nilüfer Türk, Kültür ve Dil Merkezi’ni ziyaret eden Şanlıurfalı işadamları; burada Ibn Tofail Üniversitesi’nden İlahiyatçı Prof. Mariam Ait Ahmed ve Avukat, Uluslararası Mahkemeler Değerlendirme Jürisi ve Danışman Me Naim Chemaou El Fıhrı ile sohbet etme imkanı da buldu. Rabat’ta Kraliyet Sarayı, Kasbah Oudaia Kalesi, V. Muhammet Mozolesi ve Hassan Kulesi’ni de ziyaret eden işadamları akşam saatlerinde Fas’ın 3. büyük kenti Fes’e geçti. UNESCO tarafından koruma altına alınan Fes’in eski şehri Medine Kadima gezisi kapsamında; dünyanın ilk üniversitesini, 9 bin sokaktan oluşan otantik yerleri de gezen işadamları deri tabakhanelerini de görme fırsatı ve alışveriş imkanı da buldu.

    Gezi hakkında görüşlerini belirten ŞUGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Refik Eren ise dernek olarak üyelerinin ufkunu açmak, yeni ihracat kapılarını aralamalarını sağlamak için her ay bir ülkeye gezi düzenlediklerini söyledi. CİHAN

Şanlıurfalı işadamları Fas'a ticaret gezisi düzenledi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×