Sancar: Geçici ve taşeron işçilerin umutları kırılmamalıdır

Şeker İş Sendikası Muş Şube Başkanı Fikret Sancar, uzun yıllardır kamuda değişik kitlerde geçici işçi olarak istihdam edilen işçilerin artık bir şekilde kadroya alınmalarının tabii hakları ve sosyal devletin bir görevi olduğunu söyledi.

Sancar: Geçici ve taşeron işçilerin umutları kırılmamalıdır
15 Ocak 2014 Çarşamba 14:38

Şeker İş Sendikası Muş Şube Başkanı Fikret Sancar, uzun yıllardır kamuda değişik kitlerde geçici işçi olarak istihdam edilen işçilerin artık bir şekilde kadroya alınmalarının tabii hakları ve sosyal devletin bir görevi olduğunu söyledi.

Kamuda değişik kitlelerde geçici işçi olarak istihdam edilen işçilerin kadroya alınması ile ilgili açıklama yapan Şeker İş Sendikası Muş Şubesi Başkanı Fikret Sancar, "Her şeye rağmen umutlarımızı kaybetmeyecek, bu uğurda emek sarf etmeye devam edeceğiz." dedi. Her defasında medyada yer alan kadro haberleri ile geçici işçilerin ve taşeron işçilerinin umutlanmakta olduğunu ve her defasın da hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade eden Sancar, şunları söyledi: "Kamuda asıl işin taşeron sistemi ile yaptırılması yasalara aykırı olmakla beraber ve bu konuda sayısız mahkemeler kazanılmışken bu insanların da kamunun kendi personeli yani asıl işi yapan eleman görülmeyip ille de aracı bazı insanları bırakarak taşeron kullanılmasının hiçbir mantıki yönü yoktur. İlimiz de de en büyük kamu kurumu olan şeker fabrikamızda ve demiryollarında pek çok çalışan 30 yılı aşkın bir süredir kadro beklemektedirler. Bu insanlar geldikleri yaş itibari ile başka bir iş bulacak durumları elbette kalmamıştır. Yerel seçim öncesi bir kez daha bu insanlar umutlanmıştır. Siyasilerimizin de konuya hassasiyet göstererek konuyu gündeme almaları önemlidir. Bizler sendika olarak Ankara'da gerek Türk-İş gerekse Çalışma Bakanlığı ve diğer siyasilerimizle gerekli girişimlerde bulunduk. Ancak yerelde de siyasilerimizin konuyu üst mercilerine iletmesini bekliyoruz. Kamuda taşeron elemanı olarak çalışan bir milyona yakın genç işçimiz bulunmaktadır. Bunların emeklerinin sömürülmesini istemiyoruz."

Yerel seçimler öncesi hükümetin harekete geçmesini beklediklerini kaydeden Sancar, "Yasa derki kurumun asıl işi olmayan veya değişik uzmanlık isteyen branşlarda taşerona verilebilir oysaki şu an asıl işler taşeron marifeti ile yürütülmektedir. Emekli personel yerlerine eleman alınmamaktadır. Bu durum pek çok kayıpların oluşmasına yol açtığı gibi başka bir yönü ile taşeronların kazançlı çıkmasına yaramaktadır. Her şeye rağmen umutlarımızı kaybetmeyecek, Bu uğurda emek sarf etmeye devam edeceğiz. Umarız önümüzdeki yerel seçimler öncesi hükümetimiz yetkilileri sözlerinin gereğini yapar, geçici işçilerimizin dualarını alırlar. Zira ilimizi ziyaret eden bakanlarımız 'kalan geçici işçilerin kadroya alınması yine bize nasip olacak' şeklinde beyanda bulunmuşlardır. Bizler de o sözlerine inanarak umutla bekliyoruz." diye konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×