Sanayi esnafı ile istişare toplantısı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Eski Sanayi esnafı ile bir araya gelerek, bölgede yapılması düşünülen Şehr-i Derya projesi ile ilgili görüş alış verişinde bulundu.

Sanayi esnafı ile istişare toplantısı
23 Ocak 2014 Perşembe 17:53

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Eski Sanayi esnafı ile bir araya gelerek, bölgede yapılması düşünülen Şehr-i Derya projesi ile ilgili görüş alış verişinde bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi planladığı projelerin başında gelen Eski Sanayi Bölgesi Dönüşüm Projesi ile ilgili olarak, sanayi esnafının görüşünün alındığı toplantı Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda yapıldı.
Burada yaptığı konuşmada, bölge esnafının vereceği karara göre hareket edeceklerini ifade eden Özhaseki, kimseyi mağdur etmek gibi bir amaçlarının olmadığına vurgu yaparak, "Sizler desteklediniz, seçtiniz ve ben burada sizi temsil ediyorum. Beni buraya getiren insanların bedduasını almak istemem. Dua alarak gitmek istiyorum. Bu projede iki prensip var; birincisi sizin rızanız ikincisi de burada doğacak rantın size döndürülmesi." dedi.

Neden böyle bir proje hazırlanması gerektiğini de izah eden Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü: "Burası ilk yapıldığında doğru bir projeydi. Çok akıllıca düşünülmüş bir işti. Zaman içerisinde yavaş yavaş işlevini yitirmeye başladı. Üretim, tüketim artıyor ama orada işler azalıyor. Çünkü ticaret başka türlü gelişiyor. Gittikçe güç kaybettiğinizi siz de görüyorsunuz. Orada doğru bir proje yapıp herkesin istifade edebileceği bir ortamı sağlamaya çalışıyoruz. İkincisi de deprem yönetmeliği çıktı. Oradaki binaların hepsi, bir deprem olursa gider. Ne zaman gelir deprem belli olmaz. Kayseri 3. derecede ama geçmişe bakarsanız 70-80 yılda bir büyük depremler geliyor. Bu açıdan da bir yenilenmeye ihtiyaç var. Bu nedenlerle bir vizyon proje hazırladık. Bunu sizlerle birlikte uygulamaya koymak istiyoruz"

"ŞEHRE DEĞER KATALIM İSTİYORUZ"

Eski Sanayi esnafı ile yapılan anketten ve bölgenin mülkiyet durumundan da bahseden Başkan Mehmet Özhaseki, mühendislerin incelemesine göre bölgedeki binaların yüzde 95'inin ekonomik ömrünü tamamladığını söyledi. Belediyenin bölge esnafına üç teklifi olduğunu dile getiren Başkan Özhaseki, "İsteyenlere kendi meslek erbabının bulunduğu sitelerde daha genişiyle dükkan teklif edilecek. Her halükarda, yapılan dükkanların hepsi de şimdiki dükkanlarınızdan büyük olacak. İkinci teklif dükkanların bedelini siz biliyorsunuz. Bu bedel neyse parasını isteyene parasını vereceğiz. Üçüncü bir teklif daha var. Projeye göre buraya 20 civarında bina dikilecek. Buradaki dükkan yerlerinden ve dairelerden yer isteyebilirsiniz. Kendi aranızda kooperatif kurarak buradaki kütlelere bina dikebilirsiniz. Bizim bir beklentimiz yok. Belediye olarak buraya en az 250 trilyon lira para harcayacağız. Biz Kayseri'ye bir değer katalım istiyoruz." dedi.

Başkan Özhaseki, daha sonra söz isteyen tüm esnafa söz vererek görüşlerini aldı. Esnaf ağırlıklı olarak, eğer bir kayba uğranmayacaksa ve daha güzel iş imkanı olacaksa projenin yapılmasından yana olduklarını ifade etti.

YENİ BİR TOPLANTI DAHA YAPILACAK

Esnafın görüşlerini dinleyen Başkan Özhaseki ise daha büyük bir salonda esnafın tamamıyla bir toplantı daha yapacaklarını belirterek, "Biz site yerlerini ve dükkanlarınızın metrekare fiyatlarını belirleyelim. Sizler de kendi aranızda istişare ederek fikir birliği oluşturun. Kimseyi iş yerinden etmek istemiyorum. Kimsenin malında gözümüz yok. Sadece gidişatı tahmin ediyorum ve Eski Sanayi Bölgesi'nin durumunun iyiye gitmediğini söylüyorum. Sizler de bunu biliyorsunuz. Burada durarak işini büyütmüş biri yok. Çoğunlukla Yeni Sanayiye, Organizeye gidiyorlar. Ben size işinizi büyütecek bir ortam sağlamaya çalışıyorum." diye konuştu.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×