Sanal ihbardan sonra 155'te SMS'li ihbar dönemi yarın başlıyor

Bursa Emniyet Müdürlüğü, '155 Polis İmdat' hattını arayarak yapılan ihbar ve şikayet hizmetine ilave olarak, ücretsiz 155 numarasına SMS ile ihbar gönderme servisinin yarın itibariyle başlayacağını bildirdi.

Sanal ihbardan sonra 155'te SMS'li ihbar dönemi yarın başlıyor
31 Ocak 2014 Cuma 16:23

Bursa Emniyet Müdürlüğü, '155 Polis İmdat' hattını arayarak yapılan ihbar ve şikayet hizmetine ilave olarak, ücretsiz 155 numarasına SMS ile ihbar gönderme servisinin yarın itibariyle başlayacağını bildirdi.

    Bursa Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Uygulamaya konulması planlanan bu hizmetin, ihbarını sözlü olarak bildirme yerine yazılı olarak iletmeyi tercih eden vatandaşların yanı sıra, yardıma ihtiyacı olan ancak bulunduğu durum nedeniyle sesli olarak ifade edemeyenlerin de istifade edebileceği bir uygulamadır. Bu uygulamanın gereksiz yere kullanılarak yoğunlaştırılması gerçekten ihtiyacı olanların iletişimlerini yavaşlatarak gecikmesine sebebiyet vereceği, bununda telafisi güç yada imkansız sonuçları doğurabileceği gibi hukuki yaptırımlarla da karşı karşıya kalınabilecektir. Vatandaşlarımız tarafından 155 Polis İmdat Acil Çağrı numarasını kullanmak suretiyle cep telefonlarından acil durum, ihbar veya şikayetle ilgili SMS gönderme hizmetinden en iyi şekilde yararlanabilmeleri için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi zaman ve kamu kaynaklarının daha etkin kullanılması bakımından önem arz etmektedir." denildi.

    Açıklamada, vatandaşların acil durum, ihbar veya şikayetle ilgili bir durumla karşılaştıklarında, cep telefonlarının SMS kısmına konu ile ilgili gerekli bilgileri yazmak suretiyle ücretsiz olarak 155'e iletebilecekleri vurgulandı. 155 SMS ihbarlarına ilk etapta tüm ülke genelinden bir merkeze yönlendirilip geri dönüşüm yapılamayacağından adres bilgilerinin tam ve eksiksiz yazılması gerektiğinin dile getirildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: "1 Şubat 2014 tarihinden itibaren 155 SMS servisi faaliyette olacağından test, deneme, içeriği boş bırakılmış gibi gereksiz SMS gönderilmesi zaman ve kamu kaynaklarının gereksiz yere tüketilmesine neden olabileceğinden bireylere hukuki yükümlülükler getirmektedir. Vatandaşlarımızın kullanmış olduğu bazı akıllı telefonlarda acil çağrı bildirim özelliği var ise (çalınmaya karşı veya acil durumlar için), kullanıcının haberi olmadan otomatik olarak gereksiz acil çağrı SMS gönderimi yapmaması için telefon menüsünden gerekli ayarları yapmaları önem arz etmektedir. Çevremizde bulunan engelli vatandaşlarımızın da 155 SMS servisinden haberdar olmaları için yardımcı olunması hususları asına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×