Samsun KOZA'ya, 58'i erkek 2 bin 736 kişi başvurdu

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Türkiye’deki ilk 10 arasında yer alan Samsun Şiddeti Önleme Merkezi'ne (KOZA), 2012 yılından bugüne kadar şiddete uğradığı şikâyetiyle 58’i erkek olmak üzere 2 bin 736 başvuru yapıldığını söyledi.

Samsun KOZA'ya, 58'i erkek 2 bin 736 kişi başvurdu
16 Nisan 2014 Çarşamba 19:33

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Türkiye’deki ilk 10 arasında yer alan Samsun Şiddeti Önleme Merkezi'ne (KOZA), 2012 yılından bugüne kadar şiddete uğradığı şikâyetiyle 58’i erkek olmak üzere 2 bin 736 başvuru yapıldığını söyledi.

Samsun Büyük Otel’de Samsun Soroptimist Kulübü (İş ve Meslek Kadınları) Derneği’nin düzenlediği ‘Şiddetsiz Toplum Hakkımızdır’ projesinin tanıtım toplantısına Vali Hüseyin Aksoy da katıldı. Burada konuşan Aksoy, şiddetin kabul edilebilir olmadığını, kimin tarafından hangi gerekçeyle yapılırsa yapılsın, bunun izahının da mümkün olamayacağını kaydetti. Bu bakımdan şiddetin önlenmesi ve ortadan kaldırılması konusunda herkese önemli görev ve sorumlulukların düştüğünü hatırlatan Vali Aksoy, şöyle konuştu:

“Söz konusu tanıtımı yapılan proje toplumu bilgilendiren, bu konuda hassasiyet gösteren kesimleri daha bilinçli hale getirecektir. Samsun’da kadına yönelik önemli çalışmalar yapıyoruz. Bununla ilgili Samsun’da Şiddet Önleme Merkezi 'KOZA' açıldı. Bu da Türkiye’deki ilk on merkezden birisidir. 2012 yılı Aralık ayında bu merkezimizi açtık. Açıldığı günden itibaren 2 bin 736 başvuru aldı. Bu başvurular içerisinde çok az olmakla birlikte, 58 erkek de şiddete uğradığını, şiddete maruz kaldığını söyleyerek sayımızın içinde mevcut yerini aldı. Bununla ilgili olarak önemli çalışmalarımızı biz bu merkezimiz aracılığıyla yapıyoruz. Bu merkezimiz, diğer illerdeki merkezlerden biraz daha farklı ve özel çalışmaktadır.”

'Şiddetsiz Toplum Hakkımızdır' Proje Koordinatörü avukat İncilay Toraman ise yaptığı konuşmada, “Kadına yönelik şiddetle mücadele yerel ve ulusal sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerinin güçlendirilmesi hibe programı kapsamında, Samsun İş ve Meslek Kadınları Derneği tarafından hazırlanan ‘Şiddetsiz Toplum Hakkımızdır’ projesi Türkiye genelinde kabul edilen 20 projeden biridir. Kadına yönelik şiddet konusu sadece ülkemizde değil, gelişmiş ülkelerde dahi en önemli insan hakları sorunlarından biridir.” dedi.

Baro Başkanı avukat Necat Anıl da “Toplumun bireyler arasında bölünmeyi, ayrışmayı ve parçalanmayı engellemek, onların toplum bilinci içerisinde birbirlerine sevgi ve saygıyı göstererek yaşamaları, hoş görülü olmaları çok önemlidir. İnsanlar olarak bizler fazlasıyla bunu hak ettiğimizi söylüyorum. Sayın valim, Samsun’da böylesi bir derneğin faaliyet göstermesi bir Samsunlu olarak bizleri mutlu etmektedir.” diye konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×