Samsun Kimse Yok Mu ASYA'ya tam not

Kimse Yok Mu ASYA ekipleri, Trabzon'da arazi arama kurtarma eğitimi yaptı. Samsun Şubesi ekipleri, yapılan eğitimlerden tam not aldı.Kimse Yok Mu Samsun Şubesi bünyesinde kurulan ve ismini Arama Kurtarma, Sağlık ve Yardım kelimelerinin baş harflerinden..

Samsun Kimse Yok Mu ASYA'ya tam not
29 Nisan 2014 Salı 15:48

Kimse Yok Mu ASYA ekipleri, Trabzon'da arazi arama kurtarma eğitimi yaptı. Samsun Şubesi ekipleri, yapılan eğitimlerden tam not aldı.

Kimse Yok Mu Samsun Şubesi bünyesinde kurulan ve ismini Arama Kurtarma, Sağlık ve Yardım kelimelerinin baş harflerinden alan ASYA ekibi, Trabzon'da 13 ilin katılımıyla gerçekleşen eğitimlerden tam not aldı. Geniş ve ormanlık bir arazide yapılan eğitimlerde 11 değişik arama kurtarma yöntemi kullanıldığı bildirildi.

ASYA Arama Kurtarma, Trabzon'da arazi, arama kurtarma eğitimi yaptı. Türkiye'nin 13 ilinden katılımın olduğu eğitimde Düzköy, Haçka Obası Yaylası mevkiinde 37 ASYA gönüllüsü ile geniş ve ormanlık arazide yapılan eğitimler, bir senaryo dahilinde 11 değişik arama kurtarma yöntemi kullanarak yapıldı.

Eğitimle ilgili bilgi veren Kimse Yok Mu ASYA Samsun Lideri Uğur Yücel, 2 gün süren eğitimlerin çok verimli geçtiğini ve şube gönüllülerinin tam not aldığını belirterek, "Eğitimlerde arazide arama teknikleri ve arazi şartlarına göre arama ve kurtarma, pusula, GPS eğitimi ve arazide uygulamalı olarak harita pusula ve GPS kullanımı eğitimi verildi. Timler arası haberleşme ve arazi yapısına göre timlerin kendi aralarındaki uyumunun sağlanması gibi oldukça verimli geçen eğitimlere tabi tutulduk." dedi.

Yapılan eğitimlerin ASYA ekiplerini motive ettiğini ve gerçeğe yakın arama kurtarma çalışmalarıyla olası bir afette, herkesin uzmanı olduğu alanda hiç vakit kaybetmeden göreve başlamaya hazır olduğunu belirten Uğur Yücel, "Yaptığımız eğitimlerin başarıya ulaşması için gerçek bir operasyondan farkı olmamalı ve biz de aynı atmosferi yakalamak için gerçeğe yakın insan maketleri ve arazi yapılarını tercih ediyoruz. Bu tarzda yapılan eğitimler, kurtarıcıyı tamamen motive etmek amaçlı tasarlanıp amacına da ulaşmaktadır. Eğitimlerde hedef yerine manken aranması ciddiyeti artırıp, motivasyonu sağlamıştır." diye konuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×