Samsun FKM, Eskişehir’e örnek model olacak

Eskişehir’e Fuar ve Kongre Merkezi yapmayı planlayan Eskişehir Ticaret Odası heyeti, Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde incelemede bulundu.

Samsun FKM, Eskişehir’e örnek model olacak
25 Ocak 2014 Cumartesi 17:23

Eskişehir’e Fuar ve Kongre Merkezi yapmayı planlayan Eskişehir Ticaret Odası heyeti, Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde incelemede bulundu. Eskişehir TO Başkanı Metin Güler, Samsun’u ortaya koyduğu projeden dolayı kutlarken, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da, projeyle ilgili her zaman tecrübelerini paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.

    Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler ve beraberindeki 8 kişilik heyet, Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde incelemelerde bulunmak üzere Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın konuğu olarak kente geldi. Bulundukları kente Fuar ve Kongre Merkezi yapmayı planlayan Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler ve beraberindeki heyet, yapımı tamamlanan Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Heyete daha sonra Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nda Fuar ve Kongre Merkezi hakkında teknik brifing verildi.

    Eskişehir TO heyetine Samsun FKM hakkında brifing veren Samsun TSO Genel Sekreter Yardımcısı Necmi Alıç, Fuar ve Kongre Merkezi’nin Samsun İl Özel İdaresi, Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsun Ticaret Borsası’nın bir araya gelmesiyle hayata geçirildiğini söyledi.
    
    Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nin ayrıca, Türkiye’de Kalkınma Ajansı tarafından da güdümlü proje desteği alan ilk proje olduğuna vurgu yapan Alıç, “Projenin toplam bedeli 15 milyon 719 bin TL olup, bunun 7 milyon TL’lik kısmı Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından güdümlü proje desteği ile finanse edildi. Toplam 50 bin metrekare alan üzerine konuşlanmış olan Samsun FKM’nin toplam inşaat alanı ise 15 bin 516 metrekare. Şu anda tamamlanan projenin içerisinde 4 bin 40’ar metrekareden iki sergi salonu olmak üzere çeşitli sosyal donatılan bulunuyor.” dedi.

    TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ise Fuar ve Kongre Merkezi’nin tamamlanmasıyla birlikte kentin geçmişteki özlemine yeniden kavuşacağını kaydetti. Samsun’un fuar ve kongre merkeziyle prestijli bir projeye kavuştuğunu belirten Murzioğlu, “Burada güzel bir ortaklık kültürü ortaya koyduk. Sizlere her zaman bu konuda yardıma ve desteğe hazırız. Tecrübelerimizi sizinle paylaşırız. Bu konuda müsterih olun.” diye konuştu.

    Teknik heyetle birlikte Samsun’a gelen Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler de, yapmayı planladıkları Fuar ve Kongre Merkezi’ne örnek olması amacıyla Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’ni ziyaret ettiklerini belirterek “Şehrimiz bizden çok amaçlı bir fuar ve kongre merkezi istiyor. Samsun, eskiden gelen fuar geleneğinin olduğu bir kentimiz. Bu konuda büyük avantajınız var. Onun için Samsun’dan esinlenmek istiyoruz. Gerçekten hem ortaklık kültürüyle, hem de yapısıyla çok güzel bir proje örneği ortaya koymuşsunuz. Sizleri tebrik ediyorum. İnşallah biz de en kısa süre içerisinde böyle güzel bir projeyi şehrimize kazandırırız.” şeklinde konuştu. CİHAN

Samsun FKM, Eskişehir’e örnek model olacak


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×