Samanyolu Yayın Grubu'na kurulan kumpas deşifre oldu

Samanyolu Yayın Grubu, kurum çalışanlarının bilgisayarlarındaki dosyaları dışarıdan kişilere servis eden ve üzerilerinde değişiklik yapılan dosyaları tekrar çalışanların bilgisayarlarına yükleyen bir kişi tespit ettiğini açıkladı.

Samanyolu Yayın Grubu'na kurulan kumpas deşifre oldu
03 Nisan 2014 Perşembe 20:13

Samanyolu Yayın Grubu, kurum çalışanlarının bilgisayarlarındaki dosyaları dışarıdan kişilere servis eden ve üzerilerinde değişiklik yapılan dosyaları tekrar çalışanların bilgisayarlarına yükleyen bir kişi tespit ettiğini açıkladı.

Kendisi de bir Samanyolu çalışanı olan şahıs, yaptıklarını itiraf etti. Şahıs, "İlk olarak vatanseverliği ön planda tutarak iletişim kurdular. Ben de güvendim açıkçası onlara. Psikolojik beyin yıkama tarzında bir şey oldu." dedi.

"Milli duygularımı kullanıp beni tehdit ettiler." diyen kişinin bilgi ve belgeleri sızdırdığı 'Gizli Arşiv' adlı Twitter hesabı kullanıcısı veya kullanıcıları hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Samanyolu Yayın Grubu'nun yaptığı açıklamaya göre yaptığı yasa dışı faaliyet, önce şahsın yakınları tarafından ihbar edildi. Ardından olay, delilleri ve itiraflarıyla belgelendi.

İlk olarak 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden kendisi ile irtibat kurulduğunu belirten şahıs, kendisine ulaşan 'Gizli Arşiv' kullanıcısıyla yine onların oluşturduğu bir mail hesabı üzerinden görüştüğünü dile getirdi. Kendisinden nelerin talep edildiğini de şu şekilde anlattı: "Twitter'da benim bir kurumda çalıştığım yazıyordu. Kuruma yönelik herhalde bir şey düşündüler. Belirli bir dosyalar vardı. İşim gereği dosyaları kurum bilgisayarımda tutuyordum. Bu kurumda çalıştığımı öğrendiklerinde kurumun bilgisayarından onlar da talep ettiler. Bir şeyler istediler benden."

Önceleri talepleri kabul etmediğini, daha sonra üstü kapalı şekilde tehdit edildiği için yapmak zorunda kaldığını öne süren şahıs, belgeleri aktardığını şu sözlerle itiraf etti: "Ben başta itiraz ettim. Yapamam gibisinden. Sonra da onlar GSM numarama kadar bilgilerimi benimle paylaştılar. Ben bilgileri görünce biraz duraksadım. Bizim böyle bir gücümüz var. Yani istediğimiz bilgileri elde ederiz. Benim de açıkçası birazcık gözüm korktu bu olaylardan sonra. Düşünsenize GSM numaranızı bulanlar kişisel bilgilerinizi de alıyor zaten. Ne yapmaz? Ondan sonra aktardım. Bunlar işimize yarayabilir gibi bir mesaj yollamışlardı. Herkesin bildiği belgelerdi. Bir kesit alacaklar zannettim ben."

Samanyolu Yayın Grubu'nun yaptığı açıklamaya göre; o belgeler arasında iddianame klasörü, köşe yazısı gibi internet ortamından bile edinilebilecek haber malzemeleri var. 'Gizli Arşiv' hesabı tam da o günlerde Samanyolu arşivine ulaştığını açık eden böyle bir tweet atmıştı. Ancak Samanyolu Yayın Grubu çalışanlarının bilgisayarlarından bu belgeleri alarak 'Gizli Arşiv'e sızdıran kişinin itirafları bununla sınırlı değil. Şahıs, 'Gizli Arşiv'in belgeleri birer suç unsuruna dönüştürecek ekler yaparak geri yolladığı ve kurum çalışanlarının bilgisayarlarına bunları yerleştirmesini istediğini anlattı: "Arkasından da bir dosyada değişiklik yapmışlar. Bir tane paragraf değişikliği. Bu dosyayı benim bilgisayarıma yolladılar. O gizli e-mail üzerinden. Mailde de şöyle yazıyordu; 'Bunu haber muhabirlerden birisine atabilir misiniz?' Bir bayanın bilgisayarına. O bayan muhtemelen haber yapmıştı. 'O haberi yapan bayanın bilgisayarına yerleştir' gibilerinden yaptılar."

Bahsi geçen metin bir köşe yazısıydı ve samanyoluhaber.com sitesinde de yayınlanmıştı. Köşe yazısına eklenen ve bayan muhabirin bilgisayarına atılması istenen metin şöyle; "X olarak benim görüşüm piramit yapısının üst düzeyindekileri korumamız için dini ön plana daha fazla çıkarmalı alt tabakamızı korumalıyız. Komplolara devam edilmeli. Yeni ses kayıtları oluşturmalıyız. AK Parti hükümeti ve başbakan gitmelidir. Derhal ve bizzat bu yapılamaz ise cemaatimiz ve Hocaefendimizin gerçek yüzü açığa çıkacaktır. Cemaatin itibarı da kalmayacaktır."

Şahsın bilgisayarında da bulunan bu belge, onun ifadesine göre 'Gizli Arşiv' kullanıcısının gönderdiği suç unsuruna dönüştürülmeye çalışılmış malzemelerden sadece biri.

Samanyolu Yayın Grubu çalışanını tehdit ve manipülasyon gibi yöntemlerle kandırarak ondan belge sızdıran ve bu belgelerde tahrifat yapan kişi veya kişiler hakkında suç duyurusunda bulunuldu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×