Saman balyası kamyona sığmayınca, mahkemenin yolunu tuttu

Teknik özelliklerine uygun üretim yapmayan balya makinesi Adanalı çiftçi Hasan Aksoy’un başına dert oldu.

Saman balyası kamyona sığmayınca, mahkemenin yolunu tuttu
21 Ocak 2014 Salı 13:43

Teknik özelliklerine uygun üretim yapmayan balya makinesi Adanalı çiftçi Hasan Aksoy’un başına dert oldu. Çareyi yargıda bulan Aksoy, makinenin değiştirilmesi için ilgili firmaya karşı açtığı davayı kazandı.

Yargıtay 19’uncu Hukuk Dairesi, balya makinesinin yenisiyle değiştirilmesine karar veren Ankara 7. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin kararını onadı. Aksoy, 2009 yılında Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş.nin Adana’daki bayii Başak Karataş Tarım Aletleri ve Otomotiv Sanayi Ticaret A.Ş.den Ziraat Finansal Kiralama A.Ş. aracılığıyla –191 bin 893,21 TL(85 bin 320 Euro) bedelle– New Holland marka BB930A model balya makinesi satın aldı. 80 cm genişlik, 70 cm yükseklikte balya üretmesi gereken makine, 85x75 ebadında balya çıkarınca Hasan Aksoy, kamyona daha az yükleme yapması dolayısı ile güç durumda kaldı.

Makinenin teknik özelliklerine aykırı üretiminin giderilmesi için yapılan ‘tadilat ve tamiratlardan’ sonuç alamayan Aksoy, aracın 2 yıllık garanti süresi bitmeden avukat Necmettin Şen aracılığıyla, hukuki mücadele başlattı. Balya makinesinin ‘taahhütte’ belirtilen standartlara uygun çalışır vaziyete getirilmesi için önce firmaya ihtarname çeken Şen, “Makinenin teknik özelliklerine aykırı ürettiği balyalar 2,45 metre genişliğindeki TIR ve kamyon kasalarına 3 sıra yerine, 2 sıra yükleme; yine yükseklik yönünden de 1 sıra eksik yüklemeye neden olmaktadır. Balyaların satış noktasına götürülmesi için ödenen navlun bedeli, balyaların satış değerinden daha fazladır. Piyasada artan rekabet de nazara alındığında müvekkilin bu makine ile balya yapması, nakletmesi ve pazarlaması ticari açıdan sürdürülebilir değildir. Nitekim müvekkil bu nedenle birçok müşterisini kaybetmiştir.” dedi.

Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş., Hasan Aksoy’a, "Talebinizle ilgili yapılacak çalışma ve sonucunda uygulamalarla ilgili işçilik, parça maliyetleri tarafımızdan karşılanacaktır. Bu konuda hiçbir şekilde garanti süresiyle bağlantılı süre bitimi işlemi uygulanmayacak ve size maliyet çıkarılmayacaktır." cevabını verdi. Hasan Aksoy’un aldığı balya makinesindeki sorun çözülmeyince Av. Necmettin Şen, Adana 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açtı. Bunun üzerine firma yurt dışında getirttiği kiti balya makinesine monte etti. Prototip kit araca monte edildikten sonra bu defa üretilen balya adet ağırlığı 245-260 kg. olması gerekirken 220-230 kg.’a düşer. Tarlada balya çalışma hızı 11-12 km/hız iken 6-8 km/hız arasına geriler. Aksoy, Adana 3. Noterliği vasıtasıyla firmaya çektiği ihtarname ile zararının daha fazla artmaması için balya makinesinin değişiklikten önceki hale getirilmesini ister. Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş.’nin itirazı üzerine Adana 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’ndeki dava “Yetkisizlik” gerekçesiyle Ankara 7. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne gönderildi.

Davayı kabul eden mahkeme, üretici Aksoy’un lehine "…Newholland marka BB930 A tipi balya makinasının davalı şirketçe ilan edilen standartlara uygun bir yenisiyle değiştirilmesine” karar verdi. Firma, kararı temyiz etti. Ancak Yargıtay 19’uncu Hukuk Dairesi kararı onadı. Yüksek mahkeme kararında şu gerekçelere yer verdi: “…Mahkemece yapılan yargılama sonucunda, davaya konu makinanın ayıplı olduğu, 2 yıllık garanti süresi içerisinde ayıp ihbarının yapıldığı… Daha önceden de sözle arızanın bildirildiği, hatta dava konusu makina içerisine davalı tarafça prototip kit takılıp çalıştırıldığı, ancak bunların bir süre sonra kırıldığı, bilirkişinin makinanın 2 sezon kullanıp zamanında bildirmediğinden bahisle davacının malı kabul etmiş sayılacağı şeklindeki mütalaasına katılınmadığı, makinanın bedelinin talebi için açıkça sözleşmenin feshedilmesi gerektiği belirtilmekle, davanın kabulü ile davaya konu balya makinasının davalı şirketçe katalogda ilan edilen standardına uygun bir yenisi ile değiştirilmesine karar verilmiş, hüküm davalı vekili tarafından temyiz edilmiştir. Dosyadaki yazılara kararın dayandığı delillerle gerektirici sebeplere, delillerin takdirinde bir isabetsizlik bulunmamasına göre, davalı vekilinin yerinde görülmeyen bütün temyiz itirazlarının reddiyle usul ve kanuna uygun bulunan hükmün onanmasına oybirliğiyle karar verildi."
CİHAN

Saman balyası kamyona sığmayınca, mahkemenin yolunu tuttu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×