Saim Orhan Türk okullarını anlattı

STV'nin Ayna programının yapımcı ve sunucusu Saim Orhan, Balıkesir'de sevenleriyle buluştu.

Saim Orhan Türk okullarını anlattı
15 Mart 2014 Cumartesi 12:23

STV'nin Ayna programının yapımcı ve sunucusu Saim Orhan, Balıkesir'de sevenleriyle buluştu. "Yaşayan Evliya Çelebi" olarak bilinen Orhan, kendisini dinlemeye gelen yaklaşık 8 bin kişiyi, anlattıklarıyla zaman zaman duygulandırdı. Türk okullarında, 160 ülkede görev yapan fedakâr öğretmenlerden bahsederek, karalama kampanyalarına dikkat çekti.

Balıkesir Körfez Dershaneleri tarafından, "Dünyada Eğitim Faaliyetleri Fedakârlıklar ve Türk Okulları" konulu bir konferans düzenlendi. Balkonuk Center Aktivite Merkezi'ndeki konferansa yaklaşık 8 bin davetli katıldı. Salonun dolması sebebiyle davetlilerin bir kısmı yerde otururken büyük bir bölümü de ayakta kaldı. Açılışta konuşan Körfez Dershaneleri Genel Müdürü Mahmut Şahin, Balıkesir'de 28 yıldır hizmet verdiklerini, bu süre içinde binlerce öğrenci yetiştirildiğini söyledi. Şu anda il genelinde 18 şubeleri bulunduğunu, bundan sonra da binlerce genci yetiştirmeye devam edeceklerini belirtti.

Türk okullarının tanıtıldığı kısa bir sinevizyon gösteriminin ardından sahneye çıkan Saim Orhan, bugüne kadar çok ülke gezdiğini belirterek, bir bardak temiz suyun bulunmadığı yerler gördüğünü söyledi. Fotoğraflar eşliğinde Türk okullarını anlatan Orhan, "O ülkelerde milletimizin, vatanımızın adını duyurmak için, ay yıldızlı bayrağımızı o topraklarda dalgalandırmak için hiçbir beklentisi olmadan, yiğitçe hizmet ediyor onlar. Allah onlardan ebeden razı olsun. Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi ne söylemişti? 'Dünyanın her yerinde olamayan bir Türkiye'nin, ayakları üzerinde sağlam durması mümkün değildir.' O yiğitler, dünyanın dört bir yanına Allah'ın izni ve inayetiyle yayıldılar." şeklinde konuştu. Türk okullarının 21 yıl önce nice sıkıntılar ve zorluklar yaşanarak kurulduğun, ondan önce birçok ülkede Türkiye isminin bilinmediğini söyledi. Togo'da yaşadığı ilginç bir hatırayı da şöyle aktardı: "Togolu bir yetkili, Türkiye'nin sadece tarih kitaplarında kaldığını biliyormuş. Tanınmıyorduk ancak o arkadaşlar, 'Sizi biz tarih kitaplarında kaldı zannettik.' diyenlere yaşadığımızı gösterdiler. O yiğitler, dünyanın dört bir yanında yaşadığımızı gösterdiler."

"Suyun ve elektriğin olmadığı, mahrumiyet bölgelerinde binbir zorluklarla hizmet veren Türk okullarında çalışan bu öğretmenler, Allah aşkına Haşhaşilere benziyor mu?" diye soran Orhan, "Allah aşkına bu arkadaşların dünya adına bir beklentisi var mı? Hocaefendi ne diyor? 'Ben hayatım boyuncu sizi utandıracak hiçbir şey yapmadım.' Bizim utanılacak hiçbir şeyimiz yok. Bu arkadaşlar nice zorluklara katlanıyorlar, nice fedakârlıklar yapıyorlar ama ben bir kez bu arkadaşlardan şikayet duymadım." ifadelerini kullandı.

"Daha dün siz değil miydiniz bu arkadaşları öven?" diyen Saim Orhan, şöyle devam etti: "Şimdi de diyorsunuz ki, 'İnlerinize kadar gireceğiz.' Biz inlerde yaşamıyoruz. İnde hayvanlar yaşar, biz hayvan değil, insanız. İnsan olduğumuzu sizler inşallah en güzel bir şekilde gösterecek, gereken cevabı mükemmel bir şekilde vereceksiniz. Daha dün siz değil miydiz, Türkçe Olimpiyatları'nda bu arkadaşlara şükranlarını sunan. Bizde değişen bir şey olmadı. Bu okullar, 21 yıldır bulundukları yerlerde milletimiz ve memleketimiz adına koşturuyorlar. İnsanımızı anlatıyorlar, dilimizi öğretiyorlar, ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandırıyorlar. Biz 21 yıl önce ne yapıyorsak yine aynı şeyleri yapıyoruz, Allah'ın rızasını kazanma adına koşturmaya devam ediyoruz. İnşallah bundan sonra da koşturacağız."

Akıl almaz bir karalama kampanyasının devam ettiğini söyleyen Orhan, "Her ülke kendi okullarına sahip çıkarken maalesef bizim okullarımız kapatılmaya çalışılıyor. Bu okullar, Anadolu insanının açmış olduğu okullar. İftiralar üzerine iftiralar atılıyor ama bu iftiralar, vicdanlara çarpıp geri dönecek Allah'ın izniyle. Bu öğretmenlerin geçmişi tertemiz, geçmişlerinde ayakkabı kutuları da yok. Nice âlimler nice zorluklar gördü, nice sıkıntılar çekti. Bizim geçmişimiz tertemiz. Bizler dik duracağız, çünkü bizim alnımız ak, başımız dik. Zulmün yanında yer almayacağız." dedi. CİHAN

Saim Orhan Türk okullarını anlattı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×