Sahte sporcu vizesiyle insan kaçakçılığı yapan örgüt çökertildi

Kayseri Valiliği Emniyet Müdürlüğü, suç ve suçlara karışmış kişileri yasa dışı yollardan yurt dışına çıkarttığı belirlenen ve üyeleri arasında milli takım antrenörü de bulunan bir suç örgütünü çökertti.

Sahte sporcu vizesiyle insan kaçakçılığı yapan örgüt çökertildi
06 Aralık 2013 Cuma 18:38

Kayseri Valiliği Emniyet Müdürlüğü, suç ve suçlara karışmış kişileri yasa dışı yollardan yurt dışına çıkarttığı belirlenen ve üyeleri arasında milli takım antrenörü de bulunan bir suç örgütünü çökertti.

Kayseri Valiliği’nden yapılan açıklamada, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince göçmen suçlarına yönelik yürütülen çalışma kapsamında Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da soruşturmasına konu olan organize suç örgütünün yönetici ve üyelerinin gözaltına alındığı bildirildi. Aralarında milli takım antrenörü, dernek başkanı ve öğretmenin de bulunduğu örgüt üyelerinden Kayseri’de 7, eş zamanlı yürütülen operasyon sonucu diğer illerden de 15 kişinin yakalandığı, şüpheli firari 6 kişinin de arandığı belirtildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Liderliğini E.A.’nın yaptığı organize suç örgütü yöneticisi ve üyelerinin, Mersin, Adıyaman, Kahramanmaraş, Gaziantep, Aksaray illerinden normal şartlarda yurtdışına çıkma şartlarına haiz olmayan şahısları temin ederek yasal olmayan yollardan yurt dışına çıkarmak suretiyle göçmen kaçakçılığı suçunu işledikleri tespit edilmiştir. Görünüm ve yaş itibariyle sporcu özelliği taşıyan şahısların kickboks, tekvando, wushu, Bayanlar Boks Milli Takım antrenörlüğü ve Ju Jitsu ve Brezilya Jiu Jitsu Federasyon Başkanlığı yapan O.Ö.’nün yöneticiliğini yaptığı bir kulübe üye yapıldığı belirlendi. Alınan yönetim kurulu kararı ile sporcu lisansı çıkartıldıktan sonra gerçekte ülkemizde herhangi bir kuruluşu olmayan Dünya Mücadele Sporları ve Savate Sporları Federasyonları adına sahte belge düzenlendiği tespit edildi. Bu suretle Avrupa ülkelerinde düzenlenen spor müsabakasına katılım yapılacak gibi gösterilerek ilgili ülkelerin konsolosluklardan vize başvurusunda bulunulduğu ortaya çıkarıldı. Alınan vizeler ile birlikte sporcu kafilesi içerisinde göçmen şahısların İtalya ve Yunanistan ülkelerine, oradan da diğer Avrupa ülkelerine geçiş yaptıkları belirlendi.”

Açıklamada, sporcu özelliği taşımayan şahısların ise herhangi bir şirketin ortağı veya yetkilisi gibi gösterilerek bu konuda düzenlenen sahte belgeler ile ABD konsolosluklarına müracaat ederek turistik amaçlı 10 günlük vize talebinde bulundukları ve alınan vizeler ile öncelikle ABD ülkesine, oradan da Kanada ülkesine giderek geri dönüş yapmadıkları tespit edildiği kaydedildi. Açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Yürütülen soruşturma kapsamında yapılan çalışmalarda, suç örgütünün illegal yollardan yurtdışına çıkartmış olduğu göçmen şahıslardan 5 ile 8 bin Euro arasında ücret aldığı anlaşıldı. Göçmen şahısların gruplar halinde veya bireysel olarak havalimanlarından yapmış oldukları çıkışlar eylem olarak değerlendirildiğinde, bu güne kadar 43 ayrı eylemde toplam 81 şahsı usulsüz olarak yurtdışına çıkarttıkları tespit edildi. 16 şahsın da çıkartılması aşamasına teşebbüs ettikleri tespit edildi."

Yurtdışına çıkartılan şahıslar arasında PKK terör örgütüne üye olmak ve örgüt propagandası yapmak suçlarından haklarında davası devam eden ve Yargıtay tarafından cezalarının onanması muhtemel şahısların da bulunduğu aktarılan açıklamada, şöyle denildi: "Suç örgütünün yargı makamlarında yargılamaları devam eden, aranan şahısların yurtdışına çıkışına kaçışına aracılık ettikleri anlaşılmıştır. Soruşturma kapsamında 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, üye olmak, bilerek ve isteyerek yardım etmek, örgüt faaliyet çerçevesinde göçmen kaçakçılığı yapmak, resmi ve özel belgede sahtecilik ve tehdit' suçlarını işledikleri belirlenen suç örgütüne yönelik, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısının talimatları doğrultusunda 6 Aralık 2013 günü ilimiz başta olmak üzere, Mersin, Adıyaman, Gaziantep, İstanbul, Elazığ, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve İzmir illerinde eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirilmiştir. Şüphelilerin, ikamet, oto ve iş yerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda suç unsuru belgeler ile bilgisayarlara el konularak, aralarında yakın dövüş sporları milli takım antrenörü, bir derneğin Adıyaman il başkanı ve ilköğretim anasınıfı öğretmenin de bulunduğu; ilimizde 7, diğer illerde 15 olmak üzere toplam 22 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmış, 6 şüpheli firari olarak aranmaktadır.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×