Şah damarındaki tıkanıklık felç, körlüğe sebep oluyor

Özellikle 40 yaşından sonra görülen şah damarındaki daralma, ileri aşamada damarın tıkanmasına yol açarken, başta felç olma yanında bir çok hastalığa yol açıyor.

Şah damarındaki tıkanıklık felç, körlüğe sebep oluyor
15 Ocak 2014 Çarşamba 15:13

Özellikle 40 yaşından sonra görülen şah damarındaki daralma, ileri aşamada damarın tıkanmasına yol açarken, başta felç olma yanında bir çok hastalığa yol açıyor.

Medical Park Samsun Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Doktorlarından Yrd. Doç. Dr. Atilla Saraç 'Karotis (şah damarı) damarındaki darlık' hakkında bilgi verdi. Dr. Saraç, “Genellikle belirti vermeksizin zaman içerisinde ilerleyen bu hastalık, ileri yaşlarda belirtiler vermeye başlar. Şah damarındaki tıkanıklık; görme kaybı, konuşma bozukluğu, söyleneni anlayamama, kol-bacak veya her ikisini birden hareket ettirememe gibi geçici felçlere neden olabilir. Tıkanıklık nedeniyle hastada yüz felci ortaya çıkabilir. Genellikle kısa süreli olarak yaşanan bu durum ciddiye alınmadığı takdirde, ileride kalıcı felçlere yol açabilmektedir.” dedi.

Kimlerin risk grubu altında olduğu hakkında bilgi veren Dr. Atilla Saraç, “Damar sertliği (Ateroskleroz) olan hastalar, sigara, şeker hastalığı, kolesterol, hipertansiyon ve aile öyküsünde benzer hastalıkları bulunanlar risk grubundadır. Kalp veya bacak damarlarında tıkanıklık olan hastaların yüzde 50-60’ında şah damarlarında daralma vardır. Kalp veya bacak damarlarında tespit edilen hastaların mutlaka Karotis (Şahdamarı) tıkanıklığı yönünden incelenmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

Tıkanıklığın derecesine göre tedavi biçiminin değiştiğini söyleyen Dr. Atilla Saraç “Erken yakalanan olgularda ilaç tedavisi ile takip yeterliyken, ilerleyen olgularda ise cerrahi müdahalede bulunmak gerekmektedir. İlerlemiş olgularda cerrahi girişim (Karotis Endarektomi) en sık başvurulan yöntemdir. Damar açılarak tıkanıklığa sebep olan pıhtı temizlenir. Nadir olarak da stent yerleştirme yoluna başvurulabilir. Bu karar, olgunun durumuna göre hekim tarafından verilmektedir.” şeklinde konuştu.

Medical Park Samsun Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi doktorlarından Yrd. Doç. Dr. Atilla Saraç ise “Bu ameliyat kliniğimizde genel anestezi yapılmadan, lokal anestezi ile sadece 5-6 santimetrelik kesi ile yapılmaktadır. Felç gelişmeden bu operasyon yapıldığı zaman risk yüzde 3-5 civarındadır. Ortalama bir ameliyat yaklaşık 1-1.5 saat sürmektedir. Erken dönemde hastalığın tanısı konulup tedavisi uygulandığı zaman, kalıcı felçlerin ve ölümlerin önüne geçilmektedir. Kalp veya bacak damarlarında tıkanıklık olan veya damarlarında daralma tespit edilen hastaların mutlaka şah damarı tıkanıklığı yönünden incelenmesi gerekmektedir. Felç veya daha kötü sonuçlar doğmaması için doktorunuza başvurunuz.” dedi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×