Sağlıkta şiddetin son bulması için dondurucu soğukta 15 dakika oturdular

Adana Osmaniye Tabip Odası üyeleri, Gaziantep’te bir hasta yakını tarafından öldürülen Dr.

Sağlıkta şiddetin son bulması için dondurucu soğukta 15 dakika oturdular
12 Aralık 2013 Perşembe 14:58

Adana Osmaniye Tabip Odası üyeleri, Gaziantep’te bir hasta yakını tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan için oturma eylemi yaptı.

Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi poliklinikleri önünde toplanan SES ve Dev Sağlık İş yönetici ve üyeleri, Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesini protesto için 15 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Dr. Arslan’ın özgeçmişini okuyan Adana Osmaniye Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Hilal, “1982 yılının 14 Mart günü, Tıp Bayramı’nda doğmuştu Ersin Arslan. Daha önce ameliyatını yaptığı bir hastasının yakını tarafından vahşice bıçaklanarak öldürüldü. Tıpkı, 21 Temmuz 1988’de vurulan Doç. Dr. Edip Kürklü gibi, Tıpkı, 11 Kasım 2005 günü vurulan Prof. Dr. Göksel Kalaycı gibi, Tıpkı 15 Ocak 2008 günü vurulan Uzman Dr. Ali Menekşe gibi. Cinayeti gördük! Azmettiricileri de biliyoruz. ‘Doktorları ağaca bağlayın, kaçamasınlar.’ diyen darbecileri de, Hariciye Vekaleti’yle hariciye koğuşunu karıştırıp hastane basan Dışişleri Bakanı’nı da, ‘Ne kadar para verirseniz verin, doktorların gözü doymaz’ diyen Çalışma Bakanı’nı da, Hafta sonu makamında bulamadığı başhekimin kapısını kırdıran Sağlık Bakanı’nı da, Fuzuli yere yakıyorlar diye hastane yöneticilerinin ellerini kalorifer peteklerinde kızartan diğerini de unutmadık. ‘Doktorların eli hastaların cebinde’ diyen, ‘Paracı doktorlar gürültü çıkarıyor’ diyen Sağlık Bakanı’nı, ‘Ben doktora iğne yaptırmam, doktorlar adamı felç ederler alimallah’ diyen, ‘Doktor efendi dönemi bitti’ diyen Başbakan’ı da unutmadık.” dedi.

17 Nisan 2012’den beri ‘böyle sağlık sistemi olmaz, sağlıkta şiddet sona ersin’ diye haykırdıklarını belirten Prof. Dr. Hilal, “Her gün hastanelerde, aile sağlığı merkezlerinde, toplum sağlığı merkezlerinde; acillerde, polikliniklerde, servislerde, ameliyathane önlerinde şiddete maruz kalan; dövülen, vurulan, darp edilen, yaralanan, sakatlanan, öldürülen hekimler, sağlık çalışanları olarak; Gaziantep 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülecek duruşmada; adalet bekliyoruz.” diye konuştu.

Açıklamanın ardından soğuk havaya rağmen 15 dakika oturan sağlık çalışanları, daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı. CİHAN

Sağlıkta şiddetin son bulması için dondurucu soğukta 15 dakika oturdular


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×