Sağlıklı bir bayram için yemeklere dikkat

Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme Uzmanı Funda Esin Fakılı, yaklaşan bayram öncesi yemeklere dikkat edilmesi yönünde uyarılarda bulunup, “Oruç tutanlar bir ay boyunca yaklaşık 17 saat aç kalmaya metabolizmalarını alıştırdılar....

Sağlıklı bir bayram için yemeklere dikkat
25 Temmuz 2014 Cuma 15:18

Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme Uzmanı Funda Esin Fakılı, yaklaşan bayram öncesi yemeklere dikkat edilmesi yönünde uyarılarda bulunup, “Oruç tutanlar bir ay boyunca yaklaşık 17 saat aç kalmaya metabolizmalarını alıştırdılar. Bu süreçte özellikle iftar saatlerinden itibaren gece yemeklerine alışan bünyelerin bayram itibariyle çok yüklenme nedeniyle zorlamalara maruz kalmaması için çok dikkat edilmesi gerekir.” dedi.

Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme Uzmanı Funda Esin Fakılı, bayram sofralarının lezzetlerini tüketirken olası sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda uyarılarda bulundu. Oruç tutan vatandaşların bir ay boyunca 17 saat aç kalmaya metabolizmalarını alıştırdığına dikkat çeken Fakılı, bayramda fazla yemek yenilmemesine dikkat çekti. Bayram sabahında kahvaltı yapılması gerektiğine dikkat çeken Fakılı, “Özellikle ilk saatlerden itibaren ağır yemeklerin tercih edilmemesi gerekiyor. İlk güne öncelikle hafif, mideyi yormayacak bir kahvaltıyla başlanmalı bol bol su tüketilmeli. Reçel, bal, tereyağı gibi şekerli ağır kahvaltılıklardan ilk etapta uzak durulmalı.” dedi.

Bayram sabahlarının değişilmez lezzeti yuvalamanın kahvaltı ile birlikte tüketilmemesi gerektiğini söyleyen Fakılı, yuvalamanın kahvaltı için çok ağır olacağını ve daha çok öğle saatlerinde tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

TATLI TÜKETİRKEN ÇOK AŞIRIYA KAÇILMAMALI

Ramazan Bayramı’da tatlı tüketilmemesi gerektiğini vurgulayan Fakılı, “Bayram tatlıları özellikle baklava, kadayıf, künefe gibi çok ağır, şekerli ve şerbetli oluyor. Bu durum aç kalmaya alışmış olan midelerde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Özellikle bu sorunlarla karşılaşmamak adına bu tür tatlıları çok aşırı şekilde tüketmemek gerek. Bunun yerine sütlü ve daha hafif tatlıları tercih etmek gerek.” diye konuştu. Fakılı, tatlı konusunda özellikle şeker ve tansiyon hastalarının, ilaç kullananların tatlıdan kaçınıp çok dikkat etmesi gerektiğine ve bu kategoride yer alanların bol su tüketmesinin çok önemli olduğuna değindi.

Fakılı, bayram sonrası kilo alımlarından kurtulmak için yemek yedikten sonra mümkün olduğunca yürüyüş yapılması gerektiğini söyleyerek vatandaşlara uyarılarda bulundu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×