Rüzgar Enerji Santralleri, Menderes Havzası’na da açıldı

İzmir’in Yarımada Bölgesi başta olmak üzere birçok yerine kurulan Rüzgar Enerji Santralleri (RES), bu kez Menderes Havzası’na yöneldi. Bu bağlamda Bakanlar Kurulu, Tire’de çok büyük bir alan için 'acele kamulaştırma” kararı aldı....

Rüzgar Enerji Santralleri, Menderes Havzası’na da açıldı
10 Mayıs 2014 Cumartesi 14:48

İzmir’in Yarımada Bölgesi başta olmak üzere birçok yerine kurulan Rüzgar Enerji Santralleri (RES), bu kez Menderes Havzası’na yöneldi. Bu bağlamda Bakanlar Kurulu, Tire’de çok büyük bir alan için 'acele kamulaştırma” kararı aldı. Kısa süre içinde Tire’nin şehir merkezine yakın yüksek bölgelerinde RES kurulacak.

    Çeşme, Karaburun gibi ilçelerinde kurulu bulunan RES’ler bu kez Menderes Havzası’nda kurulacak. Uzun zamandır fizibilite çalışmalarının yapıldığı RES’lerle ilgili önemli bir karar alındı. Ödemiş Rüzgâr Enerjisi Santrali’nin yapımı amacıyla tapuda hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması kararı çıktı. Bakanlar Kurulu’nun kararının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayı ile resmi gazetede yayınlandı.

    Karara göre, Tire ilçesi Karacaali, İhsaniye, Yenimahalle ve İpekçiler sınırlarını kapsayan alandaki farklı bölgelerde kamulaştırma yapılacak. Kamulaştırmanın ardından ise Tire’nin yüksek bölgelerine yeni RES’ler kurulacak.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×