"Rüşvet, kaçakçılık ve yolsuzluğun hesabı sandıkta değil, yargıda verilir"

Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu üyesi 21 oda tarafından yapılan açıklamada, demokrasinin sadece bir sandık rejimi olmadığı, kaçakçılık, rüşvet ve yolsuzluğun hesabının sandıkta değil, yargıda verilebileceğini belirtildi.

30 Aralık 2013 Pazartesi 14:13

Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu üyesi 21 oda tarafından yapılan açıklamada, demokrasinin sadece bir sandık rejimi olmadığı, kaçakçılık, rüşvet ve yolsuzluğun hesabının sandıkta değil, yargıda verilebileceğini belirtildi.
Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu Antalya Barosu'nda düzenlediği toplantıda yolsuzluk operasyonlarının ardından tartışmalara neden olan yargı ve emniyetteki müdahalelere tepki gösterdi. Dört bakanın da adının geçtiği sözkonusu operasyonla ilgili soruşturma devam ederken, siyasi iktidarın bakanların istifalarını istemek yerine; yargı ve polis ile kavga eder hale geldiğine dikkat eden eşgüdüm sözcüsü Abit Küçükarslan, kuvvetler ayrılığı ilkesinin hiçe sayıldığını belirtti. Adli kolluk yönetmeliğinin panik içerisinde değiştirildiğini belirten Küçükarslan, "Böylece idareye soruşturmalarla ilgili bilgi akışı sağlamak istenmiştir. Adli kolluk yönetmeliğinde yapılan değişiklik anayasanın 138. maddesine CMK'nın 157. ve 164. maddelerine aykırıdır. Nitekim açılan davalarda Danıştay yürütmenin durdurulması kararı vermiştir." dedi. Küçükarslan, yapılan anayasa ve yasaya aykırı bir düzenlemeyle geçici de olsa birilerini sorumluluktan kurtarıldığını ifade etti.
Polis ve yargıya söylemler ile yasal olmayan atamaların devleti ve toplumu kaosa sürüklediğini belirten Küçükarslan, "Demokrasi sadece bir sandık rejimi değildir. Bir denetim rejimidir. Gerçek hukuk devletinde bağımsız yargı bu denetimi sağlar. Kaçakçılık, rüşvet yolsuzluk varsa bunun hesabı yargıda verilir. Siyasallaşan bir takım güçlerin denetimine giren bir yargı var ise o ortamda adaletten ve hukuk devletinden söz edilemez. Hiç kimsenin hukuk güvenliğinin kalmadığı bir ortamda hukuk güvenliğini yıkanların da güvenliği kalmaz." ifadelerini kullandı.
Hukuk devletinde yürütmenin işine geldiği şekilde anlık hukuku eğip bükemeyeceğini belirten Küçülarslan, yargısal denetimi de reddedemeyeceğini kaydetti. Küçükarslan, demokrasinin bir kurallar rejimi olduğunu, bu kurallara herkesin uyması zorunluluğu bulunduğunu söyledi. Yapılan açıklamaya, 21 meslek odası imza attı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×