Rumen ve Bulgarlar sosyal hakları suiistimal etmiyor

Rumen ve Bulgarların sosyal hakları suiistimal ettiği yönündeki tez, Alman Federal İş Ajansı'nın hazırladığı bir raporla çürütüldü.

Rumen ve Bulgarlar sosyal hakları suiistimal etmiyor
20 Ocak 2014 Pazartesi 13:58

Rumen ve Bulgarların sosyal hakları suiistimal ettiği yönündeki tez, Alman Federal İş Ajansı'nın hazırladığı bir raporla çürütüldü. Sol Parti Grubu Sözcüsü Sabine Zimmermann'ın başvurusu üzerine hazırlanan rapora göre 2013 yılı haziran ayında Almanya'da sosyal yardım alan Rumen ve Bulgarların sayısı 27 bin çıktı. Bunların da yüzde 36'sı bir işte çalışıyordu, ancak geliri düşük olduğu için geçimini sağlamak üzere sosyal yardım alıyordu.

Konuyla ilgili konuşan Sabine Zimmermann, “Rakamlar da gösteriyor ki, Rumen ve Bulgarların sosyal haklardan haksız yere yararlandığını söyleme imkanı yoktur. Söyleyebileceğimiz tek şey Rumen ve Bulgarların ucuz işgücü olarak suiistimal edilmesidir." dedi. Almanya'da 2014 yılının başından bu yana Romanya ve Bulgaristan vatandaşları Avrupa Birliği ülkeleri içinde sınırsız seyahat özgürlüğü hakkına sahip. Romen ve Bulgarların Almanya'da ikamet etmek için geçerli bir çalışma iznine sahip olması gerekmiyor.

Geçtiğimiz aylarda özellikle Köln, Dortmund, Duisburg, Frankfurt, Münih gibi şehirlerde Rumen ve Bulgar göçmenlerin yoğunlaştığı ve sosyal sorunlara yol açtığı şeklinde şikayetler gündeme gelmişti. Hıristiyan Sosyal Birlik de (CSU) bu konuyu gündeme getirirken federal hükümetteki büyük koalisyonun ortakları arasında tartışma konusu olmuştu. Başbakan Angela Merkel de bu konuyu enine boyuna araştırmak, sağlam ve güvenilir bilgi edinmek için bir komisyon kurulmasını kararlaştırmıştı. Edinilen bilgi ve bulgular Bulgar ve Rumenlerin Almanya'da sosyal kasalara ödediği miktarların aldıkları miktarların çok altında kaldığını gösteriyor.

Bu arada Avrupa'nın en zengin ülkelerinden biri olan İsviçre ise daha farklı bir yol takip ediyor. İsviçre Federal Konseyi AB vatandaşlarının devlet yardımı için kanuni haklarının olmadığında karar kıldı. Aynı şey Avrupa Birliği vatandaşlarının aile üyeleri için de geçerli. Ayrıca İsviçre'de yaşayan AB vatandaşları eğer son bir yıl içinde işsiz kaldılarsa beş yıl sonunda İsviçre'de ikamet hakları iptal edilebilecek.

İsviçreli makamların bu şekilde sosyal yardım ve oturma izni konusunda muğlak noktaları gidermeyi amaçladığı belirtiliyor. Şu an İsviçre'de bir milyon 880 bin yabancı yaşıyor. Bunlardan bir milyon 250 binini ise AB vatandaşları oluşturuyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×