RTÜK'ten ilaç gibi tanıtılan ürünlerin reklamı yapanlara suç duyurusu

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ilaç olmayan ürünlerin hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği yönünde reklamını yapan medya hizmet sağlayıcı kuruluşları uyardı.

RTÜK'ten ilaç gibi tanıtılan ürünlerin reklamı yapanlara suç duyurusu
22 Ocak 2014 Çarşamba 18:28

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ilaç olmayan ürünlerin hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği yönünde reklamını yapan medya hizmet sağlayıcı kuruluşları uyardı. Kanun değişikliği ile ilaç olmayan ürünlerin hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği yönünde reklamını yapanlar hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verileceğini belirten RTÜK, “Söz konusu ürünlerin radyo ve televizyonlarda hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği yönünde reklamlarının yapıldığının tespit edilmesi halinde, yukarıdaki kanun hükmü gereğince sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulması söz konusu olacak.” açıklamasında bulundu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, ‘İlaç Olmayan Ürünlerin Hastalıkları Teşhis ve Tedavi Ettiği Yönünde Reklamını Yapanlara Hapis Cezası Verilmesini Öngören Kanun Değişikliği’ ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 18 Ocak 2014 tarihli ve 28886 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtilen açıklama da, “Anılan kanunun 32. Maddesiyle, 1262 Sayılı Kanunun 19. Maddesi şu şekilde değiştirilmiştir: ‘Ruhsatsız olarak müstahzar imal edenler veya bu şekilde imal edilen müstahzarları bilerek satan, satışa arz eden veya sattıranlar, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu müstahzarların kendilerine atfedilen tedavi vasıflarını haiz olmadığı veya bu vasıfları azaltacak veya kaybedecek şekilde veya saf olmayan maddelerden imal edildiği anlaşıldığı takdirde ceza üçte bir oranında artırılır. Müstahzar olmamakla beraber hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği beyanı ile herhangi bir ürünün satışını, pazarlamasını veya reklamını yapanlar bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ayrıca bunların tanıtım veya satışlarının internet veya başkaca herhangi bir elektronik ortam üzerinden yapılması hâlinde 18 inci maddenin üçüncü fıkrası uygulanır.’ Söz konusu değişiklikle, müstahzar (ilaç) olmayan ürünlerin hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği yönünde reklamını yapanlar hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilmesi hükme bağlanmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Kanun değişikliği çerçevesinde, radyo ve televizyonlarda, ilaç olmamakla beraber hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği yönünde herhangi bir ürünün reklamının yapılmasının suç oluşturduğu kaydedilen açıklamada, “Dolayısıyla söz konusu ürünlerin radyo ve televizyonlarda hastalıkları teşhis ve tedavi ettiği yönünde reklamlarının yapıldığının tespit edilmesi halinde, yukarıdaki kanun hükmü gereğince sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulması söz konusu olacaktır. Herhangi bir mağduriyete sebep olunmaması bakımından medya hizmet sağlayıcı kuruluşların dikkatine önemle sunulur.” denildi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×