RTÜK: Yayın yasağı kararı Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ait

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Musul haberleriyle ilgili yayın yasağı kararının, Üst Kurul'a değil, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ait olduğunu bildirdi.RTÜK yönetimi, medyada yer alan haber ve yorumlarda, Musul Başkonsolosluğu'ndaki...

RTÜK: Yayın yasağı kararı Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ait
19 Haziran 2014 Perşembe 14:18

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Musul haberleriyle ilgili yayın yasağı kararının, Üst Kurul'a değil, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ait olduğunu bildirdi.

RTÜK yönetimi, medyada yer alan haber ve yorumlarda, Musul Başkonsolosluğu'ndaki Türk vatandaşlarının IŞİD tarafından alıkonulmalarıyla ilgili yayınların durdurulmasına dair Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi kararının, RTÜK’le ilişkilendirilmesi nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun çerçevesinde faaliyet gösterdiği hatırlatmasıyla başlayan açıklamada, görevlere ilişkin şunlar kaydedildi:

“Üst Kurulun görev ve yetkileri 6112 Sayılı Kanunun 37. Maddesinde belirlenmiştir. Yayın hizmetleri alanında ifade ve haber alma özgürlüğünün, düşünce çeşitliliğinin, rekabet ortamının ve çoğulculuğun güvence altına alınması, yoğunlaşmanın önlenmesi ve kamu menfaatinin korunması amacıyla gerekli tedbirleri almak, radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınların 6112 Sayılı Kanun ve uluslararası anlaşmalara uygunluğunu denetlemek Üst Kurulun görev ve yetkileri arasındadır. Medya hizmet sağlayıcıların yayınlarında uymaları gereken hususlar ile yayın ilkelerini ve kanun hükümlerini ihlal eden kuruluşlara uygulanacak müeyyideler de anılan kanunla düzenlenmiştir. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, kanun hükümleri çerçevesinde yayınları denetler, yayın ihlalinde bulunan kuruluşlara yine kanunla belirlenmiş müeyyideleri uygular. Bu müeyyideler arasında yayın durdurma ve yayın yasaklama bulunmamaktadır. Yayın yasağı kararı vermek, münhasıran yargı kuruluşlarının yetkisindedir. Üst Kurul, yargı kuruluşlarından gelen yayın yasağı kararlarını sadece medya hizmet sağlayıcılara duyurmakla yükümlüdür.” ifadeleri yer aldı.

“RTÜK’LE İLİŞKİLENDİRİLMESİ GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”

Musul Başkonsolosluğu'ndaki Türk vatandaşlarının IŞİD terör örgütü tarafından alıkonulmalarıyla ilgili yayın yasağı konulmasının da bazı basın ve yayın kuruluşlarının iddialarının aksine, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun kararı olmadığına dikkat çekilerek, “Söz konusu yayın yasağına, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine, Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nce karar verilmiştir. Bu karar, Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından medya hizmet sağlayıcılara duyurulmak üzere Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na gönderilmiş ve 17 Haziran 2014 tarihinde yayınlanan basın bildirisiyle gereği yerine getirilmiştir. Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinin 16.06.2014 tarihli ve 2014/566 Değişik İş No’lu yayın durdurma kararına, halen RTÜK Web Sitesinde yayımlanmakta olan basın bildirisinden verilen bağlantıyla erişim sağlanmaktadır. Basın bildirisi metninde söz konusu kararın Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesine ait olduğu açıkça belirtilmesine rağmen, basın ve yayın organlarında yer alan haber ve yorumlarda yayın yasağı kararının RTÜK’le ilişkilendirilmesi gerçeği yansıtmamaktadır. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından bu konuda alınmış bir karar bulunmamaktadır.” görüşü aktarıldı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×