RTÜK: İdari para cezalarının tahsil edilemediği gerçek değil

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bazı yayın kuruluşlarından idari para cezalarını tahsil edemediği iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

RTÜK: İdari para cezalarının tahsil edilemediği gerçek değil
10 Aralık 2013 Salı 18:08

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bazı yayın kuruluşlarından idari para cezalarını tahsil edemediği iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Milliyetçi Harekat Partisi (MHP) Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın soru önergesine cevaben hazırlanan bilgi notuna dayalı olarak medyaya yansıyan haberler üzerine, RTÜK'ten yazılı açıklama yapıIdı. RTÜK’ün bütün kararlarının, idari yargının denetimine açık olduğu hatırlatılarak başlayan açıklamada, Üst Kurul tarafından karar verilen idari para cezalarının tahsilinin 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu hükümlerine tabi olduğu, söz konusu kanunun 17. maddesi gereğince tahsili için ceza kararlarının kesinleşmesi gerektiği ifade edildi.

Bu nedenle tebliğ tarihinden itibaren bir aylık ödeme süresi içerisinde ödenen cezaların Üst Kurul tarafından tahsil edilerek Maliye Bakanlığı'na aktarıldığını kaydeden açıklama, şöyle denildi: "Bir aylık süre içerisinde ödenmeyen ve kesinleşen idari para cezalarının tahsili ilgili vergi dairesi müdürlüklerinden istenmektedir. Dava konusu olan idari para cezalarının kesinleşmesi için davanın sonuçlanması gerektiğinden, tahsili de dava sonuna kalmaktadır. Bu takdirde tahsilât Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından değil, vergi dairesi müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Vergi daireleri tarafından yapılan tahsilâtlar ise RTÜK kayıtlarında gözükmemektedir. Dolayısıyla bu durum, yayın kuruluşlarının idari para cezalarını ödemedikleri şeklinde yorumlanamaz. Öte yandan, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'nun 17/6 Maddesi'ne göre, idarî para cezasını kanun yoluna başvurmadan önce ödeyen kişiden bunun dörtte üçü tahsil edilir. Peşin ödeme, kişinin bu karara karşı kanun yoluna başvurma hakkını etkilemez. Medya hizmet sağlayıcı kuruluşlar söz konusu kanun hükmü gereğince Üst Kurul'ca verilen idari para cezalarını bir ay içinde peşin olarak ödediklerinde, dörtte bir oranında indirim uygulanmaktadır. Sözü edilen bilgi notunda, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü'nden tahsil edilen tutarların düşüklüğü de cezaların tahsil edilememesinden değil, aksine, TRT Kurumunun anılan kanun hükmü kapsamında, idari para cezalarını bir ay içinde, peşin olarak ödemesinden ve dörtte bir indirim yapılmasından kaynaklanmaktadır.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×