RTÜK Başkan Vekili Fendoğlu: Siyasi tartışmalarda kurumumuz rencide ediliyor

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, HSYK yapısının RTÜK'e benzetilmesi tartışmalarını Diyarbakır'da değerlendirdi.

RTÜK Başkan Vekili Fendoğlu: Siyasi tartışmalarda kurumumuz rencide ediliyor
20 Ocak 2014 Pazartesi 16:48

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, HSYK yapısının RTÜK'e benzetilmesi tartışmalarını Diyarbakır'da değerlendirdi. Fendoğlu, "Son yapılan açıklamalar doğrusu bizi rencide ediyor. Biz kendi itibarımızı dünya çapında artırmaya çalışırken Türkiye'de bazı söylemler bizi üzüyor. Çünkü bu Türkiye'nin kurumudur. Hiçbir çağdaş ülkede kendi kurumunu rencide edecek şeyler olmaz. Ama Türkiye'de siyasi tartışmalar arasında bizim kurumumuz rencide ediliyor. Bunu anlamakta zorlanıyorum." dedi.

RTÜK tarafından Diyarbakır'da düzenlenen seçim dönemi yayınları bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan kurulun başkan vekili Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu, gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul'da 17 Aralık'ta yapılan rüşvet, yolsuzluk operasyonundan sonra gündeme gelen HSYK yapısının değiştirilmesi ve RTÜK modelinin getirilmesi tartışmalarına RTÜK'ten ilk kez cevap geldi.

Kurulun başkan vekili Fendoğlu, bir isteklerinin olduğunu ve Türkiye'de artık kurumlarının rencide edilmemesi gerektiğini belirterek, " Biz RTÜK'ün kalitesi ve itibarı için yurtiçinde ve yurtdışında çok çalışma yapıyoruz. Akdeniz RTÜK'leri ile ilgili çalışmalara katılıyoruz, AB RTÜK'leri toplantılarına katılıyoruz. Dünyada RTÜK benzeri çok sayıda kurumlar. Örneğin ABD'de var. Fransa ve İngiltere'nin RTÜK'leri var. Dolayısıyla dünyanın tüm çağdaş ülkelerinde RTÜK benzeri kurumlar var." dedi.

Türkiye'nin RTÜK'ü olarak kredilerini artırmanın peşinde olduklarını belirten Fendoğlu, "Ama son yapılan açıklamalar doğrusu bizi rencide ediyor. Biz kendi itibarımızı dünya çapında artırmaya çalışırken Türkiye'de bazı söylemler bizi üzüyor. Çünkü bu Türkiye'nin kurumudur. Hiçbir çağdaş ülkede kendi kurumunu rencide edecek şeyler olmaz. Ama Türkiye'de siyasi tartışmalar arasında bizim kurumumuz rencide ediliyor. Bunu anlamakta zorlanıyorum." diye konuştu. RTÜK'ün 9 üyesinin olduğunu ve her üyelerin meclis tarafından seçildiğini anlatan Fendoğlu, "Çok büyük uyum içinde çalışıyoruz. İyi çalışıyoruz ve en demokratik organ RTÜK'tür. Türkiye'nin en demokratik organlarından biridir. Dünya üzerindeki itibarlı kurumlarından biridir. Türkiye(nin RTÜK prestijli bir kurum. Çünkü meclis tarafından seçilmiş olmanın onuru var. Ama dediğim gibi çağdaş ülkeler kendi kurumunu yüceltirken çeşitli konularda kurumumuzun prestijini zayıflatabilecek tartışmaların olması doğrusu bizi üzüyor" ifadelerini kullandı. Söylemlere bakıldığı zaman, tv'lerde RTÜK'le ilgili söylemlerin yer aldığını hatırlatan Fendoğlu, hemen her gün RTÜK'le ilgili olumsuz söylemleri gördüklerini kaydetti. Fendoğlu, "Biz bunu hak etmiyoruz. seçim zamanında siyasiler konuşabilir ama konuşurken Türkiye'nin kurumlarına rencide etmek doğru değil, çok detaya girmiyorum ama herkes bunu görüyor." diye konuştu.
CİHAN

RTÜK Başkan Vekili Fendoğlu: Siyasi tartışmalarda kurumumuz rencide ediliyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×