RTEÜ öğrencileri Rize’ye avm ve havaalanı istiyor

Rize Sanayici ve İş Adamları Derneği (RİSİAD) Genç Girişimciler Komisyonu Başkanı İsmail Atılgan, öğrencilerin iş dünyasından ve Rize’den beklentilerini gözlemlemek için Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde (RTEÜ) okuyan 250 öğrenciye anket yaptıklarını.

RTEÜ öğrencileri Rize’ye avm ve havaalanı istiyor
23 Ocak 2014 Perşembe 14:58

Rize Sanayici ve İş Adamları Derneği (RİSİAD) Genç Girişimciler Komisyonu Başkanı İsmail Atılgan, öğrencilerin iş dünyasından ve Rize’den beklentilerini gözlemlemek için Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde (RTEÜ) okuyan 250 öğrenciye anket yaptıklarını söyledi. Ankete katılan öğrencilerin yüzde 85’i alışveriş merkezi, yüzde 66’sı ise havaalanının Rize’ye kazandırılmasını istedi.

RİSİAD Genç Girişimciler Komisyonu Başkanı Atılgan, beraberindeki yönetim kurulu üyeleri Aytaç Sözer, Fatih Külünkoğlu ve Hüsnü Sefa Selek ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde öğrenci-esnaf ilişkisini ölçmeyi amaçlayan bir anket düzenlediklerini belirtti. Atılgan, anketörlerin dört fakülte ve iki yüksekokulda 250 öğrenciyle yaptığı ankette, katılımcılara Rize'nin daha da gelişmesi için düşünülen projeler başta olmak üzere iş dünyasından beklentileriyle ilgili toplam 15 soru sorarak, bir takım verilere ulaştıklarını aktardı.

İlin gelişmesinde üniversite ve üniversite öğrencisinin çok önemli bir yeri olduğuna dikkat çeken Atılgan, “Onun için öğrencilerimizi çok önemsiyoruz. İlimize okumak için gelen öğrencileri bizler hiçbir zaman birer müşteri gibi görmedik. Onlar bizim için birer misafirdir. Bu doğrultuda üniversite öğrencilerinin Rize’den ve iş dünyasından beklentilerini içeren anket yaptık. Öğrencilerin büyük çoğunluğu öğrencilere ekstra indirim yapmamaları, müşteriye kaba davranmaları ve müşteriye güler yüz göstermemeleri gerekçesi ile şehir esnafından memnun olmadığını belirtti. Bu memnuniyetsizliğin en önemli faktörü fiyatların pahalı olması göze çarpıyor. Öğrencilerimiz alışveriş ihtiyacını yüzde 37'si ailelerinin bulunduğu ilden, yüzde 35’i Rize’den, yüzde 28’i ise komşu illerden sağlıyor. Yüzde 45’i fiyatlar pahalı olduğu için, yüzde 24’ü istediği ürünü bulamadığı için, yüzde 15’i alışverişte sosyal imkan eksikliği ve yüzde 15’i ise esnafın müşteriye karşı tutumundan dolayı alışverişini Rize’de yapmıyor.” dedi.

ÖĞRENCİLER AVM VE HAVAALANI İSTİYOR

Başkanı Atılgan, şöyle devam etti: “İş dünyasından güler yüz, tatlı dil, kibarlık, ucuzluk, daha anlayışlı, saygı ve hoşgörülü davranmalarını bekleyen öğrenciler, ‘Rize'de eksikliğini hissettiğiniz sektörler nelerdir?’ sorusuna ise sırasıyla yüzde 40 eğlence, yüzde 24 hizmet, yüzde 20 giyim, yüzde 16 spor eksikliği cevapları verdi. ‘Memlekete gittiğinizde gezi veya eğitim amaçlı Rize ilini önerir misiniz?’ sorusuna ise yüzde 66’sı evet derken yüzde 34’ü hayır cevabını verdi. Ankete katılan öğrencilerin yüzde 85’i alışveriş merkezi, yüzde 66’sı ise havaalanının Rize’ye kazandırılması gerektiğini belirtti.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×