Rotavirüse karşı çocuğunuzu koruyun

Uzmanlar tüm dünyada her yıl milyonlarca çocuğu etkileyen bir rotavirüse karşı uyarıyor.

Rotavirüse karşı çocuğunuzu koruyun
26 Mart 2014 Çarşamba 11:33

Uzmanlar tüm dünyada her yıl milyonlarca çocuğu etkileyen bir rotavirüse karşı uyarıyor. Aşırı kusma, şiddetli ishal gibi belirtilerle kendini gösteren rotavirüsün, yılda bir milyondan fazla çocuğun ölümünden sorumlu olduğu ifade ediliyor.

Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Mesut Özel, antibiyotiğin tedavide yeri olmadığını söylüyor. Rotavirüse bağlı ağır ishallerin sıklıkla 3 ay-2 yaş arasındaki çocukları etkilediğini belirtiyor. Yaklaşık 2-4 günlük kuluçka döneminin ardından ani yüksek ateşe yol açıp, aşırı kusma ve şiddetli ishal gibi belirtiler gösterdiğine dikkat çekiyor.

Dr. Mesut Özel, şu bilgileri veriyor: "Rotavirüs ishallerinde diğer etkenlere ait ishallerden daha fazla sulu ishal, bulantı, kusma, iştah kaybı, karın ağrısı görülmektedir. Rotavirüs enfeksiyonu sebebiyle hastaneye yatırılan çocukların çoğunluğunda ateş, kusma ve ishal bileşiminden oluşan bir klinik görülür. Ancak rotavirüs ishalinin tanısı konulsa bile, hastalığa yönelik özel bir tedavisi bulunmuyor. Rotavirüs tanısını doğrulamak için birkaç laboratuar yöntemi kullanılabilir. Rotavirüs ishalinin özel tanısının konulması, tedavi yaklaşımını değiştirmez. Özel bir antiviral tedavi yoktur."

ANTİBİYOTİĞE YER YOK

Viral ishallerde antibiyotiğin fayda etmediğini dile getiren Dr. Özel, "Bir başka değişle, rotavirüs tedavisinde antibiyotiğe yer yok. Aksine, antibiyotik kullanımı bağırsak florasını bozarak, ishalin uzamasına ve ağırlaşmasına yol açabiliyor. Rotavirüs ishaline karşı tek korunma yöntemi olarak aşı gösteriliyor. Rotavirüs aşısı Türkiye’de rutin aşı takvimine alınmış değil. Aileler kendi isteği doğrultusunda ilgili hekime yaptırabiliyor. Halen piyasada olan aşı 2006 yılından beri ABD ve birçok Avrupa ülkesinde güvenli bir şekilde uygulanıyor. Aşının uygulanmaya başlamasıyla birlikte aşı yapılan grupta hastaneye yatış oranında yüzde 85 oranında azalma kaydedildi. Rotavirüs aşısının etkinliğinin yüzde 74 ile yüzde 98 arasında olduğu bilimsel yayınlanlarla ispatlanmış durumda. Rotavirusgastroenteriti çok sayıda ayaktan poliklinik ve hastane yatış oranları nedeniyle ülke ekonomisine ve ailelere büyük yük getiriyor." bilgilerini veriyor.

ROTAVİRÜSTEN KORUNMANIN YOLLARI

Rotavirüs ishaline karşı korunmada öncelikli yönteminin aşı olduğunu vurgulayan Özel, şöyle devam ediyor: "Bunun yanı sıra temizlik ve hijyene çok dikkat etmek gerekiyor. Zira rotavirüs, ishal bir kişinin dışkısı ile kolaylıkla çevreye yayılabiliyor. Kişinin dokunduğu kapı kolları, telefon, asansör düğmesi, oyuncak, bardak gibi çok çeşitli araçlarla çevredeki diğer kişilere kolayca bulaşabiliyor. Rotavirüs kuru yüzeylerde 6 ile 60 gün arasında canlı kalabiliyor."

Dr. Özel, milyonlarca çocuğu tehdit eden rotavirüsten korunmak için gerekli kuralları şöyle sıralıyor: "“Temiz olduğuna inanılan sular içilmeli. Bebek temizlendiğinde kullanılan suların temiz olmasına dikkat edilmeli. Çocuklarda yalnızca pastörize süt ve şişelenmiş meyve suyu verilmeli. Taze meyve ve sebzeler yenilmeden önce mutlaka bol su ile yıkanmalı. Et, balık ve deniz ürünleri mutlaka iyi pişirilmeli. Yemekten önce ve sonra, tuvalete çıktıktan sonra ve bebeğin altı değiştirildikten sonra eller mutlaka iyice yıkanmalı." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×