Roman kadınlar, okuma kursuna sazlı sözlü eğlenceyle başladı

TOBB Uzun Mehmet İlkokulu idareci ve öğretmenleri, kapı kapı dolaşarak okuma-yazma bilmeyen vatandaşlar için kurs düzenledi.

Roman kadınlar, okuma kursuna sazlı sözlü eğlenceyle başladı
22 Ocak 2014 Çarşamba 17:58

TOBB Uzun Mehmet İlkokulu idareci ve öğretmenleri, kapı kapı dolaşarak okuma-yazma bilmeyen vatandaşlar için kurs düzenledi.

Zonguldak’ta Roman vatandaşların yoğunlukta olduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Uzun Mehmet İlkokulu çevresindeki bayanlar için ‘Okullar Hayat Olsun’ projesi kapsamında düzenlenen okuma-yazma kursu yoğun ilgi gördü. Roman vatandaşlar, kursa sazlı sözlü eğlence düzenleyerek başladı. Aynı okula giden çocuklarının çaldığı klarnet ve darbuka eşliğinde oynayan Roman vatandaşlar, ardından ilk derslerini gördü. Öğretmenlerini dikkatle dinleyip okuma yazmayı öğrenmeye çalışan ve yaş ortalaması 20 ile 65 arasında değişen kursiyerler, kursun ilgi odağı oldu.

Ocak ayı itibariyle başlayan okuma yazma kursu 9 Nisan’da tamamlanacak. Maddi imkansızlıklar nedeniyle okula gidemediklerini anlatan Roman kadınlar, “Yaşım 65 buraya öğrenmek için geldik okula. Öğretmenlerimiz bizi okutuyor alışacağız. Keşke daha önce gelip öğrenseydim. Bu yaşta daha iyi, daha kültürlü olalım diye okuma yazmayı öğreniyorum. Mesela Kur’an-ı öğrenmek için bile okuma yazmayı bilmek lazım.” dedi.

"OKUMA YAZMA BİLMEYEN KALMASIN DİYE KAPI KAPI DOLAŞIYORUZ"

Okuma-yazma bilmeyen veli kalmaması için kapı kapı dolaştıklarını belirten okul müdürü İbrahim Köksal, “Görmüş olduğunuz gibi velilerimizin yaşları epey ilerlemiş durumda. 65 yaşında velimiz de var, 20 yaşında öğrencimiz de var. Okumanın yaşı yok. Biz buradan tüm halkımıza sesleniyoruz, okullarımıza muhakkak müracaatlarınızı yapın.” çağrısında bulundu.

Roman velilere okuma, yazma kursu veren öğretmen Şenol Bilge ise şunları söyledi: “Kadının toplumdaki statüsünü artırmanın temel koşulu eğitimdir. Eğitimin temeli ise okuma-yazmadan geçer. Velilerimizin gayet istekli olduğunu görüyoruz. Her yaştan velilerimiz var. Eğlenceli bir şekilde derslerimizi yapıyoruz. Bizim bölgemiz dezavantajlı bölge olduğu için buradaki vatandaşlarımız okuma-yazma konusunda eksiklikleri var. Bu eksiklikleri de kapatmak için böyle bir yola başladık. Vatandaşlar ilgi gösterdi. Kursun sonunda okuma yazmaya geçenlerle birlikte bir İstiklal Marşı yarışması düzenlemeyi düşünüyoruz.” CİHAN

Roman kadınlar, okuma kursuna sazlı sözlü eğlenceyle başladı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×