'Roboski Anıtı' acılı annelerin katılımıyla açıldı

Şırnak'ın Uludere ilçesinde 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava saldırısında hayatını kaybeden 34 kişi anısına Diyarbakır’da inşa edilen anıt törenle açıldı.

'Roboski Anıtı' acılı annelerin katılımıyla açıldı
30 Aralık 2013 Pazartesi 16:23

Şırnak'ın Uludere ilçesinde 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava saldırısında hayatını kaybeden 34 kişi anısına Diyarbakır’da inşa edilen anıt törenle açıldı. Gözyaşlarıyla gerçekleşen açılışa Roboskili anneler de katıldı.

    Diyarbakır'ın merkez Kayapınar Belediyesi, yeni yapılan Rojava Parkı'nın içine 'Roboski Anıtı' dikti. Anıtın açılışına BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gültan Kışanak'ın yanı sıra katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri, Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ ve çok sayıda vatandaş katıldı.

    Roboski'de 34 kişinin savaşı uçakları tarafından öldürüldüğünü anlatan Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, hükümetin bu olayın kimin tarafından yapıldığını henüz açıklamadığını söyledi. Dosyanın kapatılması için çeşitli girişimlerde bulunulduğunu anlatan Dağ, birçok kurum ve kuruluşun bu olayın aydınlatılması için çeşitli etkinlikler düzenlediğini belirtti. Dağ, "Maalesef 34 çocuğumuz Türk savaşı uçakları tarafından öldürüldü. Onların anısı üzerine saygı ile anıyoruz. Rahmetle anıyoruz. Ailelerine başsağlığı diliyoruz. Bu anıtı Heykeltıraş Suat Yakut 3 aylık bir çalışma sonucu tamamladı." dedi.

    Anıtın ortasında ellerini havaya kaldırmış ağlayan bir anne figürü yer alırken, çevresinde bombardımanda hayatını kaybeden 34 kişinin isimleri yazıldı. Ölenlerin adlarının üzerine ise savaş uçaklarının saldırıda kullandığı bombalar temsili olarak yer alıyor. CİHAN

'Roboski Anıtı' acılı annelerin katılımıyla açıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×