Rize'de Çay Toplama Yarışması

Çay ve Yaz Festivali kapsamında gerçekleştirilen yarışmada 16 kişi, 5 dakikada en fazla ve düzgün çayı kesmek için yarıştı

Rize'de Çay Toplama Yarışması
26 Ağustos 2016 Cuma 17:35

Rize Belediyesince bu yıl 8. düzenlenen Çay ve Yaz Festivali kapsamında "Çay Toplama Yarışması" gerçekleştirildi.

ÇAYKUR'un desteğiyle Engindere Mahallesi'ndeki bir çay bahçesinde yapılan yarışmaya, 18 yaşından büyük kadın ve erkek olmak üzere 16 yarışmacı katıldı.

Yarışmacılardan çay makasıyla 5 dakikada en fazla ve düzgün çayı toplamaları istendi. Renkli görüntülerin oluştuğu etkinlikte yarışmacılar, zamana karşı kıyasıya mücadele etti. Kendilerine verilen alanda çaylarını toplayan yarışmacılar, 5 dakika boyunca en fazla çayı toplamak için büyük çaba gösterdi. Etkinliğe, vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Yarışmada, Bayram Dinç topladığı 20 kilogramla birinci, Yadıgar Mollaoğlu 19 kilo 900 gramla ikinci, Necla Torlak ise 19 kilo 300 gramla üçüncü oldu.

Rize Belediyesince birinciye tam, ikinciye yarım, üçüncüye ise çeyrek altın hediye edildi. ÇAYKUR tarafından ise dereceye giren yarışmacılara çay ve çeşitli hediyeler verildi. Ayrıca tüm yarışmacılara katılım sertifikası takdim edildi.

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, Türkiye'de çay üretiminin en fazla Rize'de olduğunu ve çayın milli, stratejik bir ürün olduğunu söyledi.

Bölgenin tek geçim kaynağının çay olduğunu ifade eden Paliç, "Türkiye'nin her bölgesinde insanlar kendi milli ürünlerini tanıtmak için yarışmalar, festivaller düzenliyor. Çayımızda bu geç kalınmış bir organizasyondur. Bundan sonra daha da geliştirilerek bu tarz yarışmaların devam etmesini temenni ediyorum." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×