RİSİAD’dan üyelerine iş ve meslek ahlakı konferansı

Rize Sanayici ve İş Adamları Derneği(RİSİAD), üyelerine yönelik 'İş ve Meslek Ahlakının Neresindeyiz?' konulu konferans düzenledi.

RİSİAD’dan üyelerine iş ve meslek ahlakı konferansı
17 Ocak 2014 Cuma 16:28

Rize Sanayici ve İş Adamları Derneği(RİSİAD), üyelerine yönelik 'İş ve Meslek Ahlakının Neresindeyiz?' konulu konferans düzenledi.

RİSiAD tarafından dernek binasında düzenlenen konferansa, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Karamustafa, eski RİSİAD Başkanı Enver Ak, yönetim kurulu ve dernek üyeleri katıldı.
KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Torlak’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansta katılımcılara iş ve meslek ahlakı içerikli bilgiler verildi.

Prof. Dr. Torlak, yaptığı konuşmada, “Ahilik anlayışı bugünün sosyal güvenlik, ticaret ve iş kanunlarında geçen birçok soruna yüzyıllarca önceden çözümler üretmiş, toplumun sosyo-ekonomik örgütlenmesinin temellerini atmış, ticari hayatta işbölümü, üretim anlayışı, dayanışma, kalite ve kendi kendini denetleme gibi yaklaşımlarla bugünün müşteri memnuniyeti, tüketici hakları, toplam kalite yönetimi gibi kavramlarını o zamandan gündeme getirmiş, bugün için geçerli olabilecek bir iş ahlâkı anlayışına kaynaklık etmiştir. Bütün dünyadaki insanlar için iki tane evrensel değer vardır. Biri dürüstlük, diğeri adalet. Dürüstlük bizim aleyhimizde olsa dahi yanlış tartmamak eksik bilgi vermemek zarar bana aittir diyebilmektir. Adalet ise asla matematiksel eşitlik değildir. Her hak sahibine hakkını teslim etmektir. Yani işverensek çalışanımızın hakkını, çalışan isek işverenimizin hakkını, firma isek müşterilerin, tedarikçilerin hakkını hakkettiği üzere hakkettiği zamanda verebilmektir. Yeri geldiğinde kendi canımızı acıtsa bile doğruyu konuşup adaleti ortaya koymaktır. “dedi.

İbn-i Sina’dan iş ahlakı ile ilgili öğütlere yer veren Torlak, şöyle dedi: “Ezerek zorlayarak ve boğuşarak elde edilen her artık; günahla, utançla, yüz suyu dökmekle, hayasızlıkla, haysiyet düşüklüğüyle ve ırz lekesiyle kazanılan her kar, miktarı büyük olsa da önemsizdir, çok olsa da değersizdir, yararlı görülse de yararsızdır. Lekesiz temiz kazanç ve bitkinliğe düşmeden elde edilen fazlalık, miktarı az olsa da, tartıda hafif gelse de daha lezzetli, daha bereketli ve daha kazançlıdır. Helal üretime yönelik hassasiyetin artması üzerine şirketler, sertifika almaya ağırlık veriyor. Ancak sertifika verilmesinin ardından yapılan denetimlerde bazı firmaların İslami usullere göre üretimi devam ettirmediği belirlendi. Değerlerimize ne oldu? Çağımızın insanı, gelenekten devraldığı, eğitimle öğrendiği ilkelerden bir kısmını göz ardı etmekte, genellikle yaptıklarının sonuçlara önem vermekte, ilkelerin kendisi pek dikkatini çekmemektedir. Dolayısıyla, iş ahlâkına duyulan ihtiyacın bugün düne göre daha fazla olduğu anlaşılmaktadır.”

İş ahlakı noktasında algının ülkelere göre değişik olmasına da değinen Torlak, “Yapılan araştırmalara göre ABD ve Avrupa’da yaşayanların iş ahlakı noktasında Müslüman ülkelere göre daha yüksek bir algıya sahip oldukları görülmektedir. Bunun nedeni inançlara veya dini değerlere bağlı olmaları değildir. Tek nedeni var, o da gelişmiş ülkelerde kuralların işliyor olmasıdır. Yani iş ve meslek ahlakı konusunda herkes için aynı kurallar aynı düzeyde adaletli bir şekilde çalışıyor. İnsanlar da buna uygun davranmadıkları zaman cezai işlem uygulanıyor.” dedi.

Programın sonunda dinleyicilerin sorularını cevaplayan Prof. Dr. Ömer Torlak’a eski RİSİAD Başkanı Enver Ak çeşitli hediyeler takdim etti. CİHAN

RİSİAD’dan üyelerine iş ve meslek ahlakı konferansı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×