Rektör Laçiner: Çanakkale beş yıl içinde önemli bir sağlık merkezi olabilir

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, şehrin beş yıl içinde Türkiye’nin önemli sağlık ve tıp eğitimi merkezlerinden biri haline gelebileceğini söyledi.

Rektör Laçiner: Çanakkale beş yıl içinde önemli bir sağlık merkezi olabilir
17 Ocak 2014 Cuma 12:53

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, şehrin beş yıl içinde Türkiye’nin önemli sağlık ve tıp eğitimi merkezlerinden biri haline gelebileceğini söyledi.

Rektör Laçiner, yaptığı açıklamada inşaatı devam eden yeni hastanenin İstanbul ve İzmir arasındaki en büyük sağlık yatırımı olacağını, ÇOMÜ’nün bu yatırımı sayesinde Çanakkale’nin belki de 50 yıllık sağlık ihtiyacının karşılanacağını ifade etti. Laçiner, "Nedeni çok basit. Bizim bir tıp fakültemiz var ve onun uygulama ve araştırma alanı olarak çok iyi bir hastaneye ihtiyacımız var. İkinci olarak, Çanakkale’deki insanlar, yeterli sağlık altyapısı olmadığı için diğer illere gidiyor, yollarda perişan oluyor, hattâ hayatlarını kaybediyorlar. Biz ÇOMÜ olarak buna seyirci kalamayız. Çanakkale’ye ve ülkemize en büyük borcumuz, insan hayatına olan saygımızdır. Çanakkale’ye şifa getirmek bizim vatan borcumuz." dedi.

Kepez beldesindeki tıp fakültesi hastanesinin yetersiz kalması sebebiyle büyütme çalışması başlattıkları sırada birçok engelle karşılaştıklarını hatırlatan Prof. Dr. Laçiner, yılmadan yerleşke içinde yeni hastane inşaatını başlattıklarını söyledi: "Yılmadık, hattâ daha fazla bilendik, çünkü Çanakkale’yi ve Çanakkalelileri çok seviyorum ve iyi bir sağlık hizmeti almayı hakettiklerini düşünüyorum. Bursa’ya, İzmir’e, İstanbul’a, hattâ Edirne’ye sevk edilen her hasta, bizleri perişan ediyor. Çanakkalelinin Çanakkale’de en iyi tedaviyi almaya hakkı vardır diye düşünüyorum. Bu bizim, bu topraklara borcumuz. Kim engel olursa olsun bu topraklar, en güzel üçüncü basamak hastanesine kavuşacak. Bu uğurda bizlerin gördüğü zararın bir önemi yok. Nihayetinde ben ve arkadaşlarım ne kadar zarar görürsek görelim, Çanakkale’de herkesin imrenerek baktığı devasa bir sağlık yatırımı yükseldiği gün amacımıza ulaşmış olacağız. Ondan sonra inanın, ölsek de gam yemem. Rektörlük sürem boyunca tek yaptığım iş, çok iyi bir tıp fakültesi ve mükemmel bir hastane yapmak olsa dahi buna değer. Bu sayede Türkiye bir tane çok iyi doktor kazansa veya bir tek Çanakkaleli vatandaşımız şifa bulsa bu bile bizim çektiğimiz eziyetlerin fazlasıyla karşılığı olur."

Temeli atılan hastane hakkında da bilgi veren Rektör Sedat Laçiner, hedeflerini şöyle açıkladı: "Şu anda Kepez’de 11 bin metrekare kapalı alanda, 165 yataklı bir hastanemiz var. Yeni hastane bloklarımızın büyüklüğü, 80 bin metrekareyi bulacak. Buna yan yatırımlarımız da eklendiğinde ve mevcut tıp altyapısını da koyduğumuzda 90 bin metrekareyi aşacağız. Yani Kepez’deki hastanemizin 8-10 misli bir büyüklüğe doğru gidiyoruz. Artık onkoloji, kardiyoloji, tüp bebek ve daha pek çok alanda lüks denebilecek bir altyapıyı kuracağız. Organ naklinde de önemli atılımlarımız olacak. Şu an 130 civarında olan öğretim üyesi sayımız, hastanelerimizin tamamlanmasıyla birlikte 350 civarına yükselecek. Böylece bölgemizin en büyük hastanesini ÇOMÜ’de, Çanakkale’de kurmuş olacağız." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×