Rehberden LYS uyarısı: Bahar yorgunluğuna dikkat

Zambak Yayın Grubu Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Uzmanı Mahmut Sarıgül, Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) çalışan öğrencilere “Bahar yorgunluğuna ve bıkkınlığına kapılmayın, rehavetten kaçının.“ uyarısında bulundu.Bahar...

Rehberden LYS uyarısı: Bahar yorgunluğuna dikkat
14 Mayıs 2014 Çarşamba 11:48

Zambak Yayın Grubu Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) Uzmanı Mahmut Sarıgül, Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) çalışan öğrencilere “Bahar yorgunluğuna ve bıkkınlığına kapılmayın, rehavetten kaçının.“ uyarısında bulundu.

Bahar ve yaz aylarında havaların ısındığını belirten Sarıgül, şunları ifade etti:

“Kış ayları ders çalışmak için en ideal dönemlerdir. Günler kısa, geceler uzun ve dışarıda dolaşma sınırlı. Ama bahar ve yaz insanı dışarıya adeta çağırıyor. Bu atmosferden kurtulmanın muhakkak her öğrenci için alternatif yolları vardır. Ben burada hedefi büyük olan öğrencilerin zihinlerinde şu telkinleri kendilerine vermelerini tavsiye ederim; ‘şu an dışarıda hava çok güzel, herkes dışarıda geziyor. Ama ben geleceğimi, yarınlarımı kurtarmam lazım. Buna sabredebilirim. Sınavdan sonra fazlasıyla kendimi ödüllendirebilirim. Eğelenmeyi, gezmeyi, tozmayı, televizyon, sinemayı vesaire sınavlardan sonraya bırakarak vaktimi çok iyi değerlendirebilirim. Evet bunun üstesinden gelebilirim, kendime güveniyorum’. Bütün bu fikirlerle öğrencilerin eylemlerini kontrol altına almaları çok faydalı olur.

“BIKKINLIĞI AŞMAK MÜMKÜN”

Rehavetin yanında bıkkınlığın da öğrenciler adına önemli bir sorun olduğunu anlatan Sarıgül, şöyle devam etti:

“Üniversiteye hazırlık uzun ve yorucu olduğu için her öğrenci bu süreci dilediği gibi kontrol etmekte güçlük çekebilir. Zaman zaman bıkkınlıkların, yorgunlukların, ümitsizliklerin öğrencinin üzerine gelmesi normaldir. Bu psikolojiden de kurtulmak, hedefe istikrarlı bir şekilde gitmek, bu son zamanlarda daha da önemli hale gelmektedir. Bu etapta öğrenciler, Haziran ayında hangi derslerin sınavına gireceklerse buna yönelik ders bazında uygulayabilecekleri kararlı, sistemli bir çalışma programına girmelidirler. Şu andan itibaren bu derslere yönelik detaylı bir çalışma programı hazırlanmalıdır. Sınavlara en az 2 hafta kala bitirebilecekleri bir programı mutlaka çıkartmalıdırlar. Hangi konulara ne kadar süre ayırmaları gerektiğini şimdiden görmelidirler. Ve bunu kalan süreye göre gün /hafta olarak dağıtmalı ve kararlılıkla uygulamaya başlamalıdırlar. Son 2-3 haftayı da bol deneme ile geçirmek, eksikliklerin giderilmesi ve iyice pişme adına çok faydalı olacaktır. Belli bir çalışma temposunun yakalanması ve bunun sürdürülmesi sonunda başarı kaçınılmazdır.”

“YGS’YE TAKILIP KALMAYIN”

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) takılıp kalmanın diğer bir motivasyon engeli olduğunu vurgulayan Sarıgül, ayrıca şu tembihlerde bulundu:

“YGS’nin beklediğiniz gibi geçip geçmemesi konusu artık geride kaldı. LYS de ders bazında sınavlara giriliyor olması önemli bir avantaj. Ayrıca her derse değil de alana göre 2 ya da 3 farklı sınavlara öğrenciler bir hafta arayla girecekler. Bu durum, YGS istenildiği gibi geçmemiş bile olsa yarıştan kopmama adına çok önemli bir ayrıntı. Eğer öğrencinin bu aşamada kendi çabası, altyapısı yetersiz olma durumu ortaya çıksa bile süreci kendi lehine döndürebilecek yardım, destek arayışına girmeli ve şartları zorlamalıdır. Aileler de bu noktada LYS’ye hazırlanan öğrencilere imkanları nispetinde yardımcı olmalıdırlar. Zorlanılan derslerde durumu kurtaracak şekilde özel derse ihtiyaç varsa bu değerlendirilmelidir. Aksi durumda süreç uzayarak bir sene sonrasına kalmakta ya da çoğunlukla istenilen üniversite ve bölümlere değil de daha çok kazanılabilen bölümlere gidilmektedir.”

CİHAN

Rehberden LYS uyarısı: Bahar yorgunluğuna dikkat


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×