Refakatçilerin hastane merdiveninde yattığı iddiası

Şanlıurfa Kadın Doğum Hastanesi’nde refakatçilerin hastane merdivenlerde yattığını gösteren fotoğraf sosyal medyada tepki topladı. Fotoğrafta 6 kadının merdivende uyuduğu görülüyor. Hastane yönetimi ise fotoğrafın 4 ay önce çekildiğini...

Refakatçilerin hastane merdiveninde yattığı iddiası
10 Temmuz 2014 Perşembe 18:13

Şanlıurfa Kadın Doğum Hastanesi’nde refakatçilerin hastane merdivenlerde yattığını gösteren fotoğraf sosyal medyada tepki topladı. Fotoğrafta 6 kadının merdivende uyuduğu görülüyor. Hastane yönetimi ise fotoğrafın 4 ay önce çekildiğini belirterek kendini savundu.

Şanlıurfa’da Kadın Doğum Hastanesi'nde çekildiği belirtilen bir fotoğraf sosyal medyada yayıldı. Kim tarafından çekildiği öğrenilemeyen fotoğraf adeta Şanlıurfa’nın gündemi haline geldi. Fikirmasası adlı Twitter kullanıcısı Fotoğrafa “Yanlış anlamayın Suriye veya Filistin değil Urfa kadın hastalıkları ve doğum hastanesi.” şeklinde yorum yaptı. Reşat uzun adlı kullanıcı fotoğrafı insanlık suçu olarak yorumladı. Fırat adlı kullanıcı ise “Urfa Kadın hastalıkları ve doğum hastanesi... Rezalet had safhada. Sahipsiz memleket dememişler boşuna.” şeklinde yorum yaptı. Vedat Kaplan adlı kullanıcıda hastane yetersizliğine dikkat çekerek şu yorumda bulundu: “Urfa'da yılda 63.000 doğum yapılıyor ve sadece 1 tane kadın ve doğum hastanesi var hükumete ait 11 milletvekili var çok çalişiyor maşallah.” Başka bir kullanıcı takipçilerine, “Sağlıkta çağ mı atlamıştık?” şeklinde soru yöneltirken Gamze Öncel adlı Twitter Kullanıcısı “Urfa'da anne olmamın bedeli bu mu?” diye sordu.

Sosyal medyada tepkilerin artması üzerine Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğince inceleme başlatıldı. Yapılan kısa incelemenin ardından Hastane Başhekimi Eyüp Sabri Şeyhanlı tarafından yapılan yazılı açıklamada fotoğrafın gerçek olduğu kabul edildi. Ancak fotoğrafın 30 Nisan’da çekildiğini belirten Şeyhanlı, bu dönemden sonra hastanede köklü değişikliklerin yapıldığını açıkladı.

“Hastanemizde yatan hasta refakatçilerinin merdivende uyuması ile ilgi resim 30 Nisan 2014 tarihinde hastanemizin ameliyathane ve doğum salonunun olduğu katta çekilmiştir.” diyen Başhekim Şeyhanlı, refakatçilerin neden merdivenlerde yattığı ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Hastanemize doğum nedeniyle başvuran bir hasta yakınlarının havaların yağışlı ve soğuk olduğundan ve hastane içerisinde gece 24:00 dan sonra vatandaşın mağdur olmaması, dışarıda soğukta ve yağmurda beklememeleri için hastane içerisinde acil ameliyata alınan hastalarını beklemelerine müsaade edildiği sırada çekilmiştir. Hastanemizde yatan her hasta için iki üç refakatçi gelmektedir. Acil ameliyata alınan bu hasta için de kalabalık bir grup gelerek yakınlarını beklemişlerdir.”

Şeyhanlı, benzer görüntülerin tekrarlanmaması için son üç ayda hastanede yapılan değişikliklerle ilgili bilgi verdi. Şeyhanlı şöyle devam etti: “Hastane bahçesinde hasta yakınların oturabileceği 100 kişilik hasta yakınlarının yağmurdan ve güneşten korunabileceği alanlar oluşturulmuştur. Hastane içerisinde doğumhane, cerrahi ve postpartum servislerinin önünde hasta yakınların oturabilecekleri bekleme alanları oluşturulmuştur. Annelerimizin kalabilecekleri soğuktan ve sıcaktan korunabileceği 16 yataklı anne misafirhanesi hizmete sunulmuştur. Anne otelinin hizmete girmesiyle birlikte yeni doğan servisindeki annelerinin barınma ve benzeri problemleri ortadan kalkmıştır.“

Açıklama ile birlikte ayrıca hastanenin yeni fotoğrafları da paylaşıldı. CİHAN

Refakatçilerin hastane merdiveninde yattığı iddiası


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×